ХРАНА

Зимска салата со марула - 248 калории

Измешајте ги марулата, оревите, кромидот и крушата во еден сад. Потоа додадете ги солта, биберот, балсами...
Зимска салата со марула - 248 калории (фото)

Руски чајни колачиња

Во среден сад помешајте ги путерот и екстрактот од ванила. Мешајте додека смесата убаво се соедини. Додад...
Руски чајни колачиња (фото)

Ананас мохито

Ставете ги кафеавиот шеќер, лиметата и нането во чаша за коктели. Толчете ги состојките со толчник додека...
Ананас мохито (фото)

Алкохолна и безалкохолна сангрија

Ставете го виното во голем стаклен сад и во него истискајте ги лимоните и портокалот. Истисканите лимон и...
Алкохолна и безалкохолна сангрија (фото)

Портобело печурки со спанаќ - 146 калории

Овие портобело печурки пропржени со спанаќ и пармезан се совршена лесна закуска кога не сте многу гладни....
Портобело печурки со спанаќ - 146 калории (фото)

Добар келнер – личност поради која се враќате на истото место

Шефот може да направи одлична креација на чинијата и да подготви превкусно јадење. Ентериерот може да бид...
Добар келнер – личност поради која се враќате на истото место (фото)

Десерт кој секогаш измамува насмевка

Овој десерт сигурно ќе ве врати во детството и сите го сакаат. Помислата на порција сутлијаш секогаш изма...
Десерт кој секогаш измамува насмевка  (фото)

9 начини на кои карактерот влијае врз изборот на храна

Без разлика дали сте храбри, заводливи, пасивни или енергични личности, вашиот карактер влијае на она што...
9 начини на кои карактерот влијае врз изборот на храна (фото)

Печен зеленчук во спирала

Исечете го зеленчукот на крукчиња и наредете го во спирала. Ставете сол, бибер и оригано и печете околу 2...
Печен зеленчук во спирала (фото)

Крцкаво француско лепче со корнфлекс - 150 калории

Ова лепче тостирано на француски начин е крцкаво, слатко и пред сѐ здраво. Содржи многу протеини, а и кор...
Крцкаво француско лепче со корнфлекс - 150 калории (фото)

Тајната на професијата бартендер

За еден бармен и коктел-мајстор да бидел дел од вистинската елита, треба да остави препознатлив личен печ...
Тајната на професијата бартендер (фото)

Домати полнети со сирење и песто

Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете го врвот на доматите, а потоа отстранете го семето. Во тава н...
Домати полнети со сирење и песто (фото)

Имам бајалди

Имам Бајалди е турско јадење, а неговото име во буквален превод значи „имамот се онесевести“. Приказната ...
Имам бајалди (фото)

Медитеранска тава со јагнешко месо - 192 калории

Загрејте го маслото во голема и длабока тава за готвење. Додадете го јагнешкото месо и кромидчињата и гот...
Медитеранска тава со јагнешко месо - 192 калории (фото)

Пана кота од кафе - 181 калории

Пана кота од кафе е италијански рецепт кој е исклучително вкусен и лесен за подготовка, а сепак ниско кал...
Пана кота од кафе - 181 калории (фото)

Валдорф-салата

Првпат креирана некаде помеѓу 1893 г. и 1986 г. во Хотелот Валдорф во Њујорк, оваа салата денес веќе е по...
Валдорф-салата (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com