МОДЕН СВЕТ

“NEW VOICES”, КАМПАЊАТА НА МАНГО ЗА ПРОЛЕТ/ЛЕТО 2018 ЈА НАГЛАСУВА МОЌТА НА КУЛТУРАТА ВО ОПШТЕСТВОТО

Познатиот фотограф Аласдир Меклилан ги овековечува Адвоа Абоа, Џоли Алиен, Луна Бил, Саша Пивоварова и Па...
“NEW VOICES”, КАМПАЊАТА НА МАНГО ЗА ПРОЛЕТ/ЛЕТО 2018 ЈА НАГЛАСУВА МОЌТА НА КУЛТУРАТА ВО ОПШТЕСТВОТО (фото)

Ретки винтиџ фотографии од Карл Лагерфилд, на некои од нив не носи очила

Како изгледа Карл Лагерфилд во млади години и дали некогаш сте го виделе без наочари?
Ретки винтиџ фотографии од Карл Лагерфилд, на некои од нив не носи очила (фото)

Во црвено од глава до пети

„Од глава до пети во црвено“ е огромен тренд за оваа сезона. Црвената е боја која секогаш преовладува, па...
Во црвено од глава до пети (фото)

5 совети за облекување што ниедна жена не треба да ги пропушти

Петок вечер е, а вие нуркате во гардероберот надевјќи се дека ќе ја најдете најдобрата модна комбинација,...
5 совети за облекување што ниедна жена не треба да ги пропушти (фото)

Кој накит ви одговара најмногу со облеката за на работа?

Кога станува збор за избор на облека што ја носиме на нашето работно место, секогаш бираме парчиња облека...
Кој накит ви одговара најмногу со облеката за на работа? (фото)

7 аутфити кои се одличен избор за новогодишната вечер

Нова Година, нов начин да изгледате подобро од сите на забавата! Погледнете ги овие 7 комбинации и инспир...
7 аутфити кои се одличен избор за новогодишната вечер (фото)

Пред полноќ - Нова Lure колекција на Bella

Никогаш немојте да бидете првата што ќе пристигне на забавата, ниту пак последната што ќе си замине дома....
Пред полноќ - Нова Lure колекција на Bella (фото)

Само за храбрите модерни девојки - комбинации на бои за посебен зимски изглед

Кога започнува зимската сезона низ улиците може да се забележи како дамите повеќе ги форсираат црната, ка...
Само за храбрите модерни девојки - комбинации на бои за посебен зимски изглед (фото)

Модниот свет се соочува со промени, дали тоа значи и промени во шоуто на Victoria's Secret

Откако започна во 1995 година, модното шоу "Викторија Сикрет" стана глобален спектакл на тонирани тела, п...
Модниот свет се соочува со промени, дали тоа значи и промени во шоуто на Victoria's Secret (фото)

Впечатливи во есен - бидете храбри и доминирајте низ улиците во црвено од глава до петици

Бидете и вие впечатлива дама и уживајте во својот доминантен изглед.
Впечатливи во есен - бидете храбри и доминирајте низ улиците во црвено од глава до петици (фото)

Кој рече дека во есен не може да се носи цветниот дезен

Кажете „да“ на цветовите оваа есен!
Кој рече дека во есен не може да се носи цветниот дезен (фото)

Како да изгледате совршено на есенска свадба

Одличен предлог за совршен изглед!
Како да изгледате совршено на есенска свадба (фото)

Секој изглед од новата колаборација на Moschino и H&M

Новата соработка на Moschino и H&M има сè. Мики Маус џемпери за љубовници, кожени мини сукњи за ...
Секој изглед од новата колаборација на Moschino и H&M (фото)

Палта кои деловните дами ќе ги обожаваат оваа есен

Деловната дама која прави добар избор на облека, секогаш дополнително ја потврдува својата професионалнос...
Палта кои деловните дами ќе ги обожаваат оваа есен (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com