МОДЕН СВЕТ

Бои кои ќе ги освежат вашите летни модни комбинации

Летото е исполнето со забава, насмевки, позитивна енергија, па зошто тогаш позитивното расположение да не...
Бои кои ќе ги освежат вашите летни модни комбинации (фото)

Високи потпетици со цветни дезени за ова лето

Чевлите со високи потпетици се нajдобриот пријател на секоја жена! Докажано е дека тие прават да се чувст...
Високи потпетици со цветни дезени за ова лето (фото)

Венчавка од соништата во тунел од цвеќиња

За потребите на украсувањето на овој „тунел од цвеќиња“ биле искористени милион цвеќиња.
Венчавка од соништата во тунел од цвеќиња (фото)

Облини на плажа

На плажа или покрај базен покажуваме своите облини, а секоја жена е убава со нејзините облини. Доколку се...
Облини на плажа (фото)

Најразголените модни комбинации на Бела Хадид

Бела Хадид постојано привлекува внимание со своите разголени модни комбинации. Таа досега многупати го по...
Најразголените модни комбинации на Бела Хадид (фото)

Зошто е важно да носите облека по мерка?

Изборот на облека по мерка е едно од основните правила на добриот стил, а стилот на облекување во голема ...
Зошто е важно да носите облека по мерка? (фото)

Најдобрите модни комбинации на Бела Хадид

Од секојдневни панталони и маичка, па сè до блескав гламурозен фустан на црвениот тепих! 20-годишнио...
Најдобрите модни комбинации на Бела Хадид (фото)

Како да искомбинирате и носите кроп-топ

Модата од 90-сетите е повторно тука.
Како да искомбинирате и носите кроп-топ (фото)

Инспирација од славните дами - како да носите хеланки

Поголемиот дел од дамите, хеланките ги сметаат како парче облека коешто е најдобро да се носи на вежбање ...
Инспирација од славните дами - како да носите хеланки (фото)

Модните комбинации на Кендал Џенер

Кендал Џенер има изградено свој личен и уникатен стил на облекување, по кој е добро позната. Погледнете д...
Модните комбинации на Кендал Џенер (фото)

Парчиња облека кои никогаш не излегуваат од мода

ТСо овие парчиња облека секогаш ќе изгледате средено и модерно, а притоа нема да потрошите пари за да бид...
Парчиња облека кои никогаш не излегуваат од мода (фото)

Најдобрите модни комбинации на Селин Дион

Селин Дион е една од најдобрите пејачки во светот, но покрај тоа што освојува и воодушевува со својот пре...
Најдобрите модни комбинации на Селин Дион (фото)

Модерни и деловни со Bellа

Инспирирана од уникатноста на секоја дама Bella повторно создаде нова модерна колекција за да го разигра ...
Модерни и деловни со Bellа (фото)

Враќањето на ретро модата

Кога станува збор за модата, светот сè почесто се навраќа во минатото. Ретро стилот е повторно тука ...
Враќањето на ретро модата (фото)

Модна инспирација - комбинации во нијанси на розово

Розовата боја е омилена боја на поголемиот дел од дамите, а комбинирањето на розови парчиња облека секога...
Модна инспирација - комбинации во нијанси на розово (фото)

Bella - за секоја приказна

Летото е наменето за среќни денови проткаени со насмевки и незаборавни моменти кои на крајот резултираат ...
Bella - за секоја приказна (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com