МОДЕН СВЕТ

Најдобрите монохроматски комбинации на Џиџи Хадид

Џиџи Хадид е познато по тоа што обожава да се облекува во една боја од глава до петици. Погледнете едни о...
Најдобрите монохроматски комбинации на Џиџи Хадид (фото)

Лежерно лето - идеи за комбинирање на сукњи

За потополна удобност и пријатно чувство, ова лето одбирајте долги широки сукњи. Ваквите модели се идеалн...
Лежерно лето - идеи за комбинирање на сукњи (фото)

Фотографии од прекрасни венчаници со гол грб

Секоја дама со посебно внимание ја одбира венчаницата којашто треба да ја носи на денот на нејзината свад...
Фотографии од прекрасни венчаници со гол грб (фото)

Обојте го летото во сино

Ова лето освојувајте со модни комбинации во бојата на морето и небото! Сите нијанси на сина оваа летна се...
Обојте го летото во сино (фото)

Што да облечете на плажа врз костимот за капење?

Што да спакувате во куферот...? Не ставајте работи кои знаете дека никогаш нема да га ги облечете. Размис...
Што да облечете на плажа врз костимот за капење? (фото)

Летни комбинации за секоја дама

Летната сезона наскоро ќе започне, а високите температури веќе подолго време се дел од секојдневието. Сиг...
Летни комбинации за секоја дама (фото)

Кому најубаво му прилега портокаловата боја?

Во последно време, портокаловата боја станува хит кога се во прашање јавните личности. Таа изгледа како б...
Кому најубаво му прилега портокаловата боја? (фото)

Модата на Billboard Music Awards 2017

Како и секогаш, така и на овогодинешните музички награди Billboard, познатите личности привлекуваа вниман...
Модата на Billboard Music Awards 2017 (фото)

Модерни комбинации со бели парчиња облека

Повеќето дами белата боја ја сметаат за летна, па затоа во сончевите топли денови бидете модерни и направ...
Модерни комбинации со бели парчиња облека (фото)

Модерно лето

Нагласете ја вашата линија со атрактивни модели на костими за капење Lisca и Cheek by Lisca и креирајте ј...
Модерно лето (фото)

Најдобрите фустани носени на Канскиот филмски фестивал

Канскиот филмски фестивал е еден од најгламурозните настани во светот. Познатите личности се трудат да се...
Најдобрите фустани носени на Канскиот филмски фестивал (фото)

Што носеа ѕвездите на Met Gala 2017?

Met Gala е најголемата вечер на модата и се одржува секоја година во првиот понеделник од месец мај и го ...
Што носеа ѕвездите на Met Gala 2017? (фото)

Што да облечете на следната свечена прослава?

Наредниот период е исполнет со матурски и апсолвентски прослави, со годишнини од матура, свадби, веридби ...
Што да облечете на следната свечена прослава? (фото)

Најдобрите модни комбинации на Блејк Лавли

Блејк Лавли е една од најпознатите холивудски глумици која освојува со својата убавина и харизматичност. ...
Најдобрите модни комбинации на Блејк Лавли (фото)

Модата на фестивалот Коачела 2017

Коачела е фестивал којшто секоја година станува сè поголем. Познатите личности највеќе го преферираа...
Модата на фестивалот Коачела 2017 (фото)

Ден од соништата

Срамежлива насмевка и поглед, пеперутки во стомакот и потоа љубов. Едноставно прекрасна. Потоа прашање и ...
Ден од соништата (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com