МОДЕН СВЕТ

Модата на свечениот ручек пред доделувањето на Оскарите 2017

Наградите на академијата или доделувањето на Оскарите оваа година ќе се одржи на 26 февруари во Dolby The...
Модата на свечениот ручек пред доделувањето на Оскарите 2017 (фото)

Најдобрите црвени фустани носени од познатите дами

Црвената боја претставува моќ, страст и женственост. Таа асоцира енергија, копнеж и љубов. Токму поради т...
Најдобрите црвени фустани носени од познатите дами (фото)

35 модни комбинации на војвотката Кејт Мидлтон инспирирани од принцезата Дијана

Како жена на идниот крал на Англија, војвотката од Кембриџ постојано е споредувана со мајката на нејзинио...
35 модни комбинации на војвотката Кејт Мидлтон инспирирани од принцезата Дијана (фото)

Како изгледаа свечените фустани на убавиците од „Мис Универзум“ 2017

Веќе видовме како изгледаа убавиците кои ги претставуваа земјите од светот на натпреварот за убавина „Мис...
Како изгледаа свечените фустани на убавиците од „Мис Универзум“ 2017 (фото)

„Harper’s Bazaar“ ја прослави 150-годишнината од своето постоење

Познатото списание Harper’s Bazaar организираше голема холивудска забава во хотелот Sunset Tower во Лос А...
„Harper’s Bazaar“ ја прослави 150-годишнината од своето постоење (фото)

Џиџи Хадид со нова фотосесија за Томи Хилфигер

Џиџи Хадид овој пат позираше пред објективите на Томи Хилфигер, за новата колекција пролет/лето 2017 која...
Џиџи Хадид со нова фотосесија за Томи Хилфигер (фото)

Што сè носеа познатите личности на „People’s Choice Awards“

Во театарот „Microsoft“ во Лос Анџелес се одржа 43-та церемонија на доделувањето на „People’s Choice Awar...
Што сè носеа познатите личности на „People’s Choice Awards“ (фото)

Сестрите Хадид позираа заедно за „Fendi“ и „Moschino“

Познатите сестри Џиџи и Бела Хадид стануваат едни од најпопуларните и најбараните модели и модните кампањ...
Сестрите Хадид позираа заедно за „Fendi“ и „Moschino“ (фото)

6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ оваа зима

Тешко е да се пратат модните трендови, но сепак секоја од нас секогаш сака да изгледа дотерано и модерно....
6 работи на кои треба да кажете „НЕ“ оваа зима (фото)

Најубаво облечените мажи на доделувањето на „Златен глобус 2017“

Ниту една жена не може да одолее на маж облечен во одело! Па затоа во оваа галерија се фотографиите од на...
Најубаво облечените мажи на доделувањето на „Златен глобус 2017“ (фото)

Како изгледаа холивудските ѕвезди на црвениот тепих на „Златен глобус 2017“

Како и секоја година, така и оваа холивудските ѕвезди се потрудија да изгледаат совршено на црвениот тепи...
Како изгледаа холивудските ѕвезди на црвениот тепих на „Златен глобус 2017“ (фото)

Модни трансформации на познатите личности

Кај секоја позната личност постои голема разлика помеѓу модните комбинации кои ги носела на почетокот на ...
Модни трансформации на познатите личности (фото)

Најразголените фустани носени во 2016

Познатите личности секогаш изненадуваат со своите модни комбинации кои ги носат на црвениот тепих и позна...
Најразголените фустани носени во 2016 (фото)

Најчудните модни комбинации носени на наградите Златен Глобус

Доделувањето на наградите Златен Глобус е едно од најпознатите свечени случувања во славниот свет. Актери...
Најчудните модни комбинации носени на наградите Златен Глобус (фото)

15 совети од светски модни гуруа

Совети од познатите светски модни гуруа, кои навистина се разбираат кога станува збор за модата и кои деф...
15 совети од светски модни гуруа (фото)

Како изгледаа ѕвездите на Critic's Choice наградите 2016

Оваа година по 22. пат беа одржани Critic's Choice наградите, каде што повторно беа наградувани најдо...
Како изгледаа ѕвездите на Critic's Choice наградите 2016 (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com