МОДЕН СВЕТ

ВО ИМЕ НА МОДЕРНАТА И ДЕЛОВНАТА ЖЕНА

Новогодишната колекција на модната куќа Bella, претставена во најновиот едиторијал, е во знакот на моќта ...
ВО ИМЕ НА МОДЕРНАТА И ДЕЛОВНАТА ЖЕНА (фото)

Една поинаква мода за ноќта на вештерките!

Ноќта на вештерките е прослава која се одвива на 31 октомври, ноќта пред Денот на Светите. Корените на ов...
Една поинаква мода за ноќта на вештерките! (фото)

Осум изгледи според кои Ема Стоун беше наш идол на црвениот килим

Во океанот на црни фустани на црвениот килим, секогаш насмеана блеска во различни бои нашата омилена црве...
Осум изгледи според кои Ема Стоун беше наш идол на црвениот килим (фото)

Најдобро облечените деловни жени во светот

Деловниот изглед на професионалната жена ја огледува нејзината самодоверба. Дали се чувствувате заглавени...
Најдобро облечените деловни жени во светот (фото)

Омилените детали од колекциите за пролет 2017 според едиторите на Vogue

Кога се работи за модата и трендот, никогаш не е прерано за припремање за наредната сезона, па така и кол...
Омилените детали од колекциите за пролет 2017 според едиторите на Vogue (фото)

Модерен израз и класична елеганција во колекцијата есен/зима 2016 – 2017 на Bella

Да се изгради препознатлив стил, а притоа постојано да се изненадуваат лојалните клиенти со парчиња кои г...
Модерен израз и класична елеганција во колекцијата есен/зима 2016 – 2017 на Bella (фото)

Модната ќука Bella прослави 25 години постоење

Во пријатна атмосфера и убаво друштво модната куќа Bella го одбележа својот 25. роденден. Модниот бренд с...
Модната ќука Bella прослави 25 години постоење (фото)

Новата колекција на Carpisa презентирана пред скопските модни блогерки

Најновата колекција на Carpisa вчеравечер беше презентирана пред скопските модни блогерки. Во шармантното...
Новата колекција на Carpisa презентирана пред скопските модни блогерки (фото)

Bella ги награди своите лојални клиентки по повод 25 години постоење

Веруваме дека секоја модерна и деловна жена има парчиња облека кои ги чувствува како своја „втора кожа“. ...
Bella ги награди своите лојални клиентки по повод 25 години постоење (фото)

Модниот стил на познатите пред да станат познати

Холивудските актери и актерки како и пејачите претставуваат идоли за голем број луѓе. Сите ние бар еднаш ...
Модниот стил на познатите пред да станат познати (фото)

Ријана со скапа наметка во форма на срце

Веќе ни е добро познато дека Ријана е една од најважните музички ѕвезди која го диктира модниот стил на д...
Ријана со скапа наметка во форма на срце (фото)

Совети од Коко Шанел за секоја жена

Коко Шанел е една од најпознатите дизајнерки на сите времиња, којашто воведе безвремени правила во модата...
Совети од Коко Шанел за секоја жена (фото)

Моден дизајнер кој користи само ножици за своите неверојатни креации

Адам Саакс е американски моден дизајнер кој создава неверојатни модни креации од најобични парчиња облека...
Моден дизајнер кој користи само ножици за своите неверојатни креации (фото)

Запознајте го новиот модел на Викторија Сикрет

Да се склучи договор со Викторија Сикрет се смета како најголемо достигнување во кариерите на моделите. К...
Запознајте го новиот модел на Викторија Сикрет (фото)

10 безвременски парчиња кои никогаш не излегуваат од мода

Секоја сезона се појавуваат нови модни трендови, додека други излегуваат од мода. Зарем некој успева да г...
10 безвременски парчиња кои никогаш не излегуваат од мода (фото)

Модна лекција од Бијонсе и малата Блу Ајви

Каква мајка таква ќерка! Бијонсе и нејзината 4-годишна ќеркичка ни одржуваат модна лекција. На овие фотог...
Модна лекција од Бијонсе и малата Блу Ајви (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com