МОДЕН СВЕТ

Кејти Пери со своја модна колекција за чевли

Кејти Пери конечно со нов подвиг! Таа станува дел од модната индустрија со нејзината најнова колекција за...
Кејти Пери со своја модна колекција за чевли (фото)

Нова Pre-Fall колекција на Bella: За секоја нежна, но храбра дама

Во залезот на летото, со есенските денови на повидок, Bella ја презентира новата Pre-Fall колекција креир...
Нова Pre-Fall колекција на Bella: За секоја нежна, но храбра дама (фото)

Еволуцијата на стилот на Гвен Стефани

Гвен Стефани отсекогаш била позната по нејзиниот ексцентричен моден стил. Таа секогаш се обидувала да држ...
Еволуцијата на стилот на Гвен Стефани (фото)

Креациите кои ја обележаа новата турнеја на Селена Гомез

Селена Гомез ја започна својата турнеја Revival во мај во Лас Вегас, каде што освен со своите песни ги ос...
Креациите кои ја обележаа новата турнеја на Селена Гомез (фото)

Модни трикови кои ќе направат да изгледате повисоки

Повеќето девојки сонуваат да се барем 5 сантиметри повисоки. Затоа носат високи чевли, штикли и пробуваат...
Модни трикови кои ќе направат да изгледате повисоки (фото)

Недела на бикини 2016 во Мајами

На 16. јули во Мајами, Флорида започна неделата на бикини за 2016 година. Сите модели на бикини како и п...
Недела на бикини 2016 во Мајами (фото)

Еволуција на стилот на Тејлор Свифт

Тејлор Свифт ја започна својата кариера како нежна и мила девојка од Тенеси која пее за љубовта. Но, отка...
Еволуција на стилот на Тејлор Свифт (фото)

Фустаните кои Ана Беатриз Барос ги носеше на нејзината свадба на Миконос

Ангелот на Victoria's Secret, бразилскиот модел Ана Беатриз Барос се омажи за египетскиот бизнисмен Карим...
Фустаните кои Ана Беатриз Барос ги носеше на нејзината свадба на Миконос (фото)

Што не смеете да облечете на свадба

Сигурно сте се нашле во ситуација кога не знаете дали некое парче е соодветно за на свадба или не. Она шт...
Што не смеете да облечете на свадба (фото)

Убавиците од 1920-тите

Црно-белите фотографии од 1920-тите години и почетокот на 20. век се навистина гламурозни, каде женската ...
Убавиците од 1920-тите (фото)

Најдобрите модни креации на Бијонсе

Знаеме дека не постои момент во кој Бијонсе не изгледа совршено, а тоа ќе ви стане особено јасно доколку ...
Најдобрите модни креации на Бијонсе (фото)

Костимите за капење низ годините

Веднаш штом почне лето, сите жени ги вадат своите нови, модерни костими за капење. Во денешно време имаме...
Костимите за капење низ годините (фото)

Late Summer Collection 2016 на Bella

Истакнете ја Вашата оригиналност и префинетост во моделите од колекцијата Late Summer 2016 на Bella!
Late Summer Collection 2016 на Bella (фото)

5 модни лекции од Блејк Лајвли

Иако трудна и со стомаче, Блек Лајвли ни одржа вистински час по мода на неодамнешниот фестивал во Кан. Ов...
5 модни лекции од Блејк Лајвли (фото)

Најзгодните машки модели на Инстаграм

За убавина треба многу напор и работа! Сите го знаеме тоа, но овие згодни момци изгледа како воопшто да н...
Најзгодните машки модели на Инстаграм (фото)

Најоткачените шешири носени на Ројал Аскот 2016

Ројал Аскот е еден од најгламурозните настани во Велика Британија и најпознатата коњска трка во светот, к...
Најоткачените шешири носени на Ројал Аскот 2016 (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com