МОДЕН СВЕТ

Ирис ван Херпен го истражува концептот на луцидно сонување во колекцијата есен/зима 2016

Холандската дизајнерка Ирис ван Херпен вчеравечер ја прикажа својата колекција за есен/зима 2016 во Maiso...
Ирис ван Херпен го истражува концептот на луцидно сонување во колекцијата есен/зима 2016 (фото)

Култниот дизајнер Маноло Бланик и Ријана направија заедничка колекција

Плодот од соработката на Ријана со дизајнерот на чевли Маноло Бланик беше ексклузивно откриена ова утро.
Култниот дизајнер Маноло Бланик и Ријана направија заедничка колекција (фото)

Дизајнерката Антонија Ристовска ја претставува новата колекција венчаници BLOOM 2016

Дизајнерката која твори повеќе од 20 години на македонската модна сцена, од оваа сезона го формира подбре...
Дизајнерката Антонија Ристовска ја претставува новата колекција венчаници BLOOM 2016 (фото)

H&M ги надмина сите културни и родови бариери на модната писта

По многуте критики упатени кон модната индустрија на сметка на изборот на моделите, идејата за културна р...
H&M ги надмина сите културни и родови бариери на модната писта (фото)

Новата колекција на Долче и Габана инспирирана од бајките на Дизни

Романтичните бајки на Дизни беа главната инспирација за вчерашното шоу на Долче и Габана, кои ја претстав...
Новата колекција на Долче и Габана инспирирана од бајките на Дизни (фото)

Црвениот тепих на Оскарите 2016

Покрај фактот што Леонардо ди Каприо конечно доби Оскар, можеби најинтересниот дел (за гледачите) од најг...
Црвениот тепих на Оскарите 2016 (фото)

100 години наназад во филмската мода

Од Јутјуб каналот која ја следи еволуцијата на женката и машката мода, овој пат доаѓа епизода посветена н...
100 години наназад во филмската мода (фото)

Најдобрите колекции од Лондонската модна недела

Состојба на сон и надреализам наспроти реализам и хаос. Така со неколку збора можат да се опишат колекции...
Најдобрите колекции од Лондонската модна недела (фото)

Погледнете го првиот трејлер за новиот документарец на „Вог“

Најновиот документарен филм на магазинот „Вог“ наречен „Првиот понеделник во мај“ доаѓа наскоро, а поглед...
Погледнете го првиот трејлер за новиот документарец на „Вог“ (фото)

Лејди Гага речиси ќе загинеше на модната ревија на Марк Џејкобс

Лејди Гага за првпат зачекори на модната писта како дел од ревијата на Марк Џејкобс, носејќи ги највисоки...
Лејди Гага речиси ќе загинеше на модната ревија на Марк Џејкобс (фото)

Фустаните на сите актерки кои некогаш добиле Оскар

Како што се наближува Оскаровската церемонија (недела, 28.фебруари), овој интересен график го привлече на...
Фустаните на сите актерки кои некогаш добиле Оскар (фото)

Најдобрите и најлошите тоалети на црвениот тепих на Греми 2016 наградите

Ако постои време и место каде е дозволенo да се прекршат сите модни правила, тогаш тоа се Греми наградите...
Најдобрите и најлошите тоалети на црвениот тепих на Греми 2016 наградите (фото)

Saint Laurent за есен 2016 во духот на 70тите

Креативниот директор на Saint Laurent, Хеди Слиман приреди спектакуларно модно шоу на западниот брег во к...
Saint Laurent за есен 2016 во духот на 70тите (фото)

Урбанa и спортскa колекција на Ирина Тошева за „Цеботекс“

Дуксери, маици и хеланки се само дел од колекцијата со потписот на дизајнерката Ирина Тошева во продукциј...
Урбанa и спортскa колекција на Ирина Тошева за „Цеботекс“ (фото)

Џиџи Хадид носи само Шанел 5 на насловната на Vogue

Моделот на Victoria's Secret продолжува да доминира во модниот свет.
Џиџи Хадид носи само Шанел 5 на насловната на Vogue (фото)

Колекција пролет 2016

Kрој по мерка за совршен изглед
Колекција пролет 2016 (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com