МОДЕН СВЕТ

Венчаници од македонските дизајнери на третиот третиот „The Bridal Fashion Night“

Во уникатен фустан на дизајнерката Зиане Бакиу, поп-пејачката Сара Мејс го отвори третиот „The Bridal Fas...
Венчаници од македонските дизајнери на третиот третиот „The Bridal Fashion Night“ (фото)

Црвениот тепих на SAG Awards 2016

Во сезоната на филмски награди, вчеравечер во Лос Анџелес се одржа 22. издание на Screen Actors Guild наг...
Црвениот тепих на SAG Awards 2016 (фото)

Најдоброто за крај: Висока мода пролет 2016

Од богати орнаменти и раскошни материјали со секси и геометриски облици, Париската модна недела за висока...
Најдоброто за крај: Висока мода пролет 2016 (фото)

Раскош и гламур во пролетната колекција на висока мода на Ели Сааб

Модното шоу на Ели Сааб секоја година се очекува со нетрпение. Какви занесни фустани оваа година ќе презе...
Раскош и гламур во пролетната колекција на висока мода на Ели Сааб (фото)

Ревијата на Скијапарели на неделата за висока мода најавува нов тренд

Храна на масата беше централна тема во пролетната колекција за висока мода на модната куќа Скијапарели. О...
Ревијата на Скијапарели на неделата за висока мода најавува нов тренд (фото)

Atelier Versace ја отвори недела на висока мода во Париз

Со ревијата на Atelier Versace, вчеравечер беше отворена неделата на висока мода за пролет 2016. <br ...
Atelier Versace ја отвори недела на висока мода во Париз (фото)

Вивиен Вествуд покажа „фалуси“ на модната писта

Ако треба да одбереме еден момент од машката мода за есен 2016 кој сакаме да го видиме и во женските трен...
Вивиен Вествуд покажа „фалуси“ на модната писта (фото)

Кендал и Кајли Џенер со нова колекција за модната недела во Њујорк

Кендал и Кајли Џенер, сестрите со одличен, а понекогаш и контроверзен стил, кои се постојано присутни на ...
Кендал и Кајли Џенер со нова колекција за модната недела во Њујорк (фото)

Еве како се старее со стил

Ари Сет Коен е фотограф кој ја цени урбаната убавина. Сам се прогласил за експерт за постари жени и ги пр...
Еве како се старее со стил (фото)

Девојки против момци - модата од пред 100 години, па сè до денес

Постојано се појавуваат нови модни трендови и во последните 100 години стилот на мажите и жените, свесно ...
Девојки против момци - модата од пред 100 години, па сè до денес (фото)

Ѕвездите на црвениот тепих на Златните глобуси 2016

Златните глобуси е првиот важен настан секоја година, па ѕвездите ја користат оваа прилика да го покажат ...
Ѕвездите на црвениот тепих на Златните глобуси 2016 (фото)

Оригиналните супер модели се враќаат во новата кампања на Balmain

Неодамнешните кампањи на модната куќа Balmain се во знакот на „ин“ лицата во моментов: Кендал и Кајли Џен...
Оригиналните супер модели се враќаат во новата кампања на Balmain (фото)

Заборавете на шопингот, време е за дигитална мода

3Д принтерите земаат толку голем замав што принтаните облеки се следното нешто кое не очекува. Барем во т...
Заборавете на шопингот, време е за дигитална мода (фото)

Неверојатни винтиџ фустани за најлудата ноќ

Сè уште не сте нашле фустан за најлудата ноќ во годината? Веројатно затоа што музејот Мет во Њујорк ...
Неверојатни винтиџ фустани за најлудата ноќ (фото)

Чанти и ранци инспирирани од барокната архитектура

„Природните форми и облици можат да се применуваат и на човековата градба,“ вели дизајнерот на торби Конс...
Чанти и ранци инспирирани од барокната архитектура (фото)

Кендал Џенер „гори“ за магазинот LOVE

Во изминативе мeсец дена магазинот Love објави навистина невообичаени видеа за годишниот адветски календа...
Кендал Џенер „гори“ за магазинот LOVE (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com