МОДЕН СВЕТ

Нова колекција на Bella за претстојната зима

Различни, впечатливи и секогаш изработени со многу внимание, Bella ви ги претставува новите дизајнирани п...
Нова колекција на Bella за претстојната зима (фото)

Balmain зa H&M

Сатенот, впечатливите декорации и припиени кроеви се препознатливите белези на Balmain, кои секој член на...
Balmain зa H&M (фото)

Македонското културно наследство низ изложба и модни ревии

Дванаесеттиот Моден викенд Скопје под мотото „Модата и културното наследство“, на 21 октомври во Музејот ...
Македонското културно наследство низ изложба и модни ревии (фото)

25 ефтини работи кои Москино ги претвори во скапи чанти

Дизајнерот Џереми Скот во последната колекција за пролет/лето 2016 ја продолжи традиција на креирање чант...
25 ефтини работи кои Москино ги претвори во скапи чанти (фото)

Неверојатните чевли на Кермит Тесуро

Кермит Тесуро не е обичен дизајнер на чевли. Уште пред Лејди Гага да ги забележи неговите дизајни и да ги...
Неверојатните чевли на Кермит Тесуро (фото)

Гламурозни француски тоалети од 30тите години

Се до 30тите години богатите жени воопшто немале потреба да носат практична дневна облека. Иако постоел д...
Гламурозни француски тоалети од 30тите години (фото)

Најмодерни бои за 2016 година според Пантон

Во соработка со Њујоршката модна недела, Пантон ги објави најмодерните бои за пролет 2016 година.
Најмодерни бои за 2016 година според Пантон (фото)

Безвременска црно-бела елеганција

Успешни, смели и амбициозни. Овие три збора совршено ја претставуваат црно-белата колекција од новата есе...
Безвременска црно-бела елеганција (фото)

Елеганција обоена во вино

Новата есенска линија на Bella моќно и самоуверено ги најавува трендовите кои допрва следат. Bella повтор...
Елеганција обоена во вино (фото)

Шерон Стоун гола за „Harper`s Bazaar"

Шерон Стоун која има 57 години го покажа своето тело и душа за познатиот магазин „Harper`s Bazaar” во ова...
Шерон Стоун гола за „Harper`s Bazaar" (фото)

Модата на француската ривиера низ годините

Француската ривиера не е уште едно „игралиште“ за познатите и славните, таа е главното „игралиште“ кое со...
Модата на француската ривиера низ годините (фото)

АyaBambi танцуваат во најдобрите венчаници за оваа сезона

AyaBambi се две девојки од Токио кои станаа познати по својата карактеристилна кореографија, масовните де...
АyaBambi танцуваат во најдобрите венчаници за оваа сезона (фото)

Впечатлива и префинета, Мid-Summer 2015 колекција на Bella

Секој модел ќе ве привлече со својата префинетост и разиграност во новата Мid-Summer 2015 колекција на Be...
Впечатлива и префинета, Мid-Summer 2015 колекција на Bella (фото)

10-те најубави фустани на париската недела на висока мода

Минатата недела Париз беше местото каде се презентираа врвните светски модни дизајнери. Ова се најдобрите...
10-те најубави фустани на париската недела на висока мода (фото)

Зад сцената на неделата за висока мода за есен 2015

Спонтани, опуштени и занесни, облечени во некои од најдобрите креации за оваа сезона, ова се девојките ко...
Зад сцената на неделата за висока мода за есен 2015 (фото)

„Иднината е денес“ - модна колекција на Даниела Ѓуровска

Даниела Ѓуровска е модна блогерка и воедно млада модна дизајнерка која студира на Технолошко Металуршиот ...
„Иднината е денес“ - модна колекција на Даниела Ѓуровска (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com