МОДЕН СВЕТ

Секојдневна модна инспирација: Меган Маркл со уникатен фустан во актуелна боја за оваа сезона

Меган одлично го искомбинира со чевли во истата боја и крем мантил.
Секојдневна модна инспирација: Меган Маркл со уникатен фустан во актуелна боја за оваа сезона (фото)

Изгледајте извонредно како парижанките - 5 модни тајни кои треба да ги знаете

Зарем не би сакале и вие секогаш да изгледате одлично, а притоа да не вложувате премногу труд, време и па...
Изгледајте извонредно како парижанките - 5 модни тајни кои треба да ги знаете (фото)

Фустанот на Меган Маркл кој сите сакаат да го имаат

Фактот дека можеше да одбере кого сака во светот и таа одбра Карен Џи на нејзниот прв ден тука е навистин...
Фустанот на Меган Маркл кој сите сакаат да го имаат (фото)

Плажа или студио? Chanel со неверојатна ревија!

Chanel колекцијата за пролет/лето 2019 ја претстави со спектакуларна ревија со летен дух.
Плажа или студио? Chanel со неверојатна ревија! (фото)

Есенски комбинации во кои ќе се вљубите

Бидете креативни и правете комбинации во кои ќе се чувствувате прекрасно и секојдневно ќе шетате со насме...
Есенски комбинации во кои ќе се вљубите (фото)

Блузи кои мора да ги имате во вашиот плакар

Овие модели сигурно би ви се допаднале и ќе ве инспирираат за наредниот шопинг!
Блузи кои мора да ги имате во вашиот плакар (фото)

Краток сако-фустан по кој сите сонуваме - Меган Маркл повторно модна инспирација

Едно парче облека по кое сите полудеа во 2018 е дефинитивно сако-фустанот. Мора да признаете дека е интер...
Краток сако-фустан по кој сите сонуваме - Меган Маркл повторно модна инспирација (фото)

Блуза и здолниште - две парчиња кои даваат извонреден изглед

Која е формулата за совршена комбинација? Дефинитивно блуза + здолниште. Изглед кој зрачи со женственост,...
Блуза и здолниште - две парчиња кои даваат извонреден изглед (фото)

Венчавка од бајките: Хилари Свонк во невестински фустан од Ели Сааб

Церемонија во природа, волшебна приказна која ја раскажуваат густите шуми, прекрасна венчаница со потпис ...
Венчавка од бајките: Хилари Свонк во невестински фустан од Ели Сааб (фото)

Модна мотивација или демотивација? Погледнете ги комбинациите на црвениот тепих на MTV VMA 2018

Повторно модна инспирација од светските ѕвезди. Всушност, кога ќе ги погледнете сите фотографии ќе сфатит...
Модна мотивација или демотивација? Погледнете ги комбинациите на црвениот тепих на MTV VMA 2018 (фото)

Фустани кои ви се потребни сега и засекогаш!

Фустан - омиленото парче облека на секоја дама!
Фустани кои ви се потребни сега и засекогаш! (фото)

Храбар моден избор - Блејк Лајвли буквално блеска во овој изглед

Погодете кон кого беа вперени сите погледи?
Храбар моден избор - Блејк Лајвли буквално блеска во овој изглед (фото)

Повторно инспирација за жолт изглед - Амал Клуни зрачи со елеганција во жолт фустан на вечера со сопругот

Новите фотографии од познатата адвокатка докажуваат дека таа сака често да ја комбинира жолтата боја.
Повторно инспирација за жолт изглед - Амал Клуни зрачи со елеганција во жолт фустан на вечера со сопругот (фото)

Стилски формули за посебните прилики во лето

Запомнете ги овие стилски формули, бидејќи можат да бидат вашиот спас во текот на летните денови.
Стилски формули за посебните прилики во лето (фото)

Се продава најскапиот фустан на Кери Бредшо - модел кој сите сонуваме да го имаме во нашиот плакар

Се сеќавате ли на фустанот во кој Кери се вљуби уште првиот момент кога го виде во „Vogue“ и нејзиниот бо...
Се продава најскапиот фустан на Кери Бредшо - модел кој сите сонуваме да го имаме во нашиот плакар (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com