МОДЕН СВЕТ

Промоција на накитот на Еми Норис во рамките на Паратисима

Дизајнерката Еми Норис ја промовира својата нова колекција на фанки накит преку моден едиторијал. Инспири...
Промоција на накитот на Еми Норис во рамките на Паратисима (фото)

Модата и победниците на CFDA Awards 2015

Вчеравечер во Њујорк, Советот на модните дизајнери на Америка (CDFA) ги одржа годишните награди за 2015, ...
Модата и победниците на CFDA Awards 2015 (фото)

Ким Кардашијан како Мерилин Монро во бразилскиот „Vogue"

Ким Кардашијан се наоѓа на насловната на бразилскиот „Vogue” во малку поинакво издание. Оваа нескротлива ...
Ким Кардашијан како Мерилин Монро во бразилскиот „Vogue" (фото)

Како светските дизајнери ја замислуваат венчаницата на Лејди Гага

Лејди Гага е клиент од соништата за секој дизајнер. Како што ѕвездата ја објави својата свршувачка со Теј...
Како светските дизајнери ја замислуваат венчаницата на Лејди Гага (фото)

Ријана во кампањата Secret Garden IV на Диор

Диор го објави видеото за кампањата Secret Garden IV, во кое главната ѕвезда е Ријана.
Ријана во кампањата Secret Garden IV на Диор (фото)

Шарени костими за капење на кои нема да останете рамнодушни

Ако не ви се допаѓаат костими за капење со дезени, овие дефинитивно ќе ве предомислат. <br /> <...
Шарени костими за капење на кои нема да останете рамнодушни (фото)

Кeжуал и секси, колекцијата пролет/лето 2015 на H&M

Лесни материјали, удобност и модерни кроеви се трите карактеристики на летната колекција на најпознатиот ...
Кeжуал и секси, колекцијата пролет/лето 2015 на H&M (фото)

Чудесните дизајни на Гуо Пеи - дизајнерката која ја облече Ријана на Мет Галата

„Јас дизајнирам приказни. Моите дизајни и облека се моите зборови. Раскажувам приказни преку секој мој ди...
Чудесните дизајни на Гуо Пеи - дизајнерката која ја облече Ријана на Мет Галата (фото)

Нова летна колекција на Bella

Оставете впечаток со новата колекција за лето 2015 на Bella, самоуверено чекорејќи во моделите кои дозвол...
Нова летна колекција на Bella (фото)

Гламур на француската ривиера: модата на црвениот тепих во Кан 2015

Вчерашното отварање на 68миот Кански филмски фестивал беше придружено со раскошни и гламурозни тоалети на...
Гламур на француската ривиера: модата на црвениот тепих во Кан 2015 (фото)

Што носеа ѕвездите на Мет Галата

Филмските фанатици ги бројат деновите до Оскарите, мизичките не можат да ги дочекаат Греми наградите, а м...
Што носеа ѕвездите на Мет Галата (фото)

Комбинации за беспрекорен деловен изглед

Искажете ја својата деловна моќ и посветеност истовремено задржувајќи ја женственоста. Моделите наменети ...
Комбинации за беспрекорен деловен изглед (фото)

Елена Спасовска, Мата 4 сезони, Леуард Лека и Лудус ги презентираа колекциите за пролет/лето 2015 во “Lotus Design Store”

Со модниот перформанс на „Лудус“, започна шоуто на кое беа презентирани новите пролет/лето 2015 колекции ...
Елена Спасовска, Мата 4 сезони, Леуард Лека и Лудус ги презентираа колекциите за пролет/лето 2015 во “Lotus Design Store” (фото)

Венчалната колекција пролет-лето 2016 на Изабела Амстронг

"Дијамантите се најдобриот пријател на жените". Токму тој скапоцен камен е инспирацијата на диз...
Венчалната колекција пролет-лето 2016 на Изабела Амстронг (фото)

Victoria’s Secret ве подготвува за лето со новата колекција на костими за капење

Предвесници на летните трендови и неуморни стилски легенди, Ангелите на Victoria’s Secret ве подготвуваат...
Victoria’s Secret ве подготвува за лето со новата колекција на костими за капење (фото)

Пролетни комбинации со лежерна елеганција

Сезоните се менуваат но мисијата останува непроменета - жената да се чувствува самоуверено и моќно преку ...
Пролетни комбинации со лежерна елеганција (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com