МОДЕН СВЕТ

Роденденски 20% попуст за 20 години постоење Pierre Cardin во Македонија

Дводецениска успешна приказна на интернационален бренд во земјава.
Роденденски 20% попуст за 20 години постоење Pierre Cardin во Македонија (фото)

Последен ден на Модниот Викенд Скопје

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева го затвори единаесеттото издание на...
Последен ден на Модниот Викенд Скопје (фото)

Вториот ден на Моден викенд во знакот на млади дизајнери

Вториот ден од единаесеттото издание на Моден викенд Скопје кое продолжи вчеравечер во катната гаража „Со...
Вториот ден на Моден викенд во знакот на млади дизајнери (фото)

Росица Мршиќ го означи почетокот ревијалниот дел на Моден викенд Скопје

Ревијалниот дел на единаесеттиот пролетен Моден викенд го отвори ревијата на Росица Мршиќ вчеравечер во к...
Росица Мршиќ го означи почетокот ревијалниот дел на Моден викенд Скопје (фото)

Моден маскенбал го отвори единаесетотто издание Моден викенд Скопје

Пролетното издание на Моден викенд Скопје се отвори со веќе традиционалниот моден маскенбал, вчеравечер в...
Моден маскенбал го отвори единаесетотто издание Моден викенд Скопје (фото)

5 откачени работи кои сме ги носеле во име на модата

Ако некогаш сте се прашувале што се сме подготвени да жртвуваме во име на модата, одговорот е што не! &l...
5 откачени работи кои сме ги носеле во име на модата (фото)

Пролетниот Моден викенд Скопје со поддршка против насилството врз жените

Инспирирани од кампањата „Да ставиме крај на насилството врз жените и девојчињата –сега!“, младите дизајн...
Пролетниот Моден викенд Скопје со поддршка против насилството врз жените (фото)

Единаесетти Моден Викенд Скопје: Запрете, размислете и уживајте во моментот!

Пролетниот Моден викенд Скопје, кој ќе се одржува од први до петти април, ќе започне со првоаприлски моде...
Единаесетти Моден Викенд Скопје: Запрете, размислете и уживајте во моментот! (фото)

Најдоброто од Париската модна недела есен 2015 RTW

Во нашиот водич oд модните писти на францускиот моден центар ги издвојуваме најдобрите...
Најдоброто од Париската модна недела есен 2015 RTW (фото)

Чудесни чевли од модните писти

Екстравагантни, необични, чудесни... можеби се пекол за одење, но се рај за очи. <br />Погледнете ...
Чудесни чевли од модните писти (фото)

Драма Студио прослави пет години со онлајн колекција “The Dream“

Пет години Драма, пет години креирање уникатни парчиња со своја единсвена приказна, кои го носат духот на...
Драма Студио прослави пет години со онлајн колекција “The Dream“ (фото)

Регионален конкурс за млади модни дизајнери во организација на БАФЕ од Белград

Модната организација БАФЕ распишува регионален конкурс за млади модни дизајнери под слоганот „Од скица до...
Регионален конкурс за млади модни дизајнери во организација на БАФЕ од Белград (фото)

Култните имиња од модниот свет кога модата им била далечен сон

Лицата кои ја обликувала модата онаква каква што ја знаеме денес некогаш биле потполно исти како и сите о...
Култните имиња од модниот свет кога модата им била далечен сон (фото)

Српскиот дизајнер Марко Митановски ја обои лондонската модна писта во црно

Ако Париз е поим за висока мода, тогаш Лондон дефинитивно е поим за авангарда. <br />Токму во духо...
Српскиот дизајнер Марко Митановски ја обои лондонската модна писта во црно (фото)

Црвениот тепих на Оскарите: кому му припадна модниот Оскар?

Црвениот тепих на Оскарите, како и секогаш, беше лекција за тоа што е гламур. Иако црвениот тепих не е на...
Црвениот тепих на Оскарите: кому му припадна модниот Оскар? (фото)

Најдоброто од Њујоркшката модна недела за есен 2015

Завесата се спушти на Њујоршката модна недела за есенските колекции. И навистина имаше што да се види, од...
Најдоброто од Њујоркшката модна недела за есен 2015 (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com