МОДЕН СВЕТ

Култниот брeнд KTZ на Марјан Пејоски на Њујоршката модна недела за есен 2015

Познавачите на култниот KTZ (Kokon to Zai), брендот на дизајнерот Марјан Пејоски, кој е роден во Скопје а...
Култниот брeнд KTZ на Марјан Пејоски на Њујоршката модна недела за есен 2015 (фото)

Најновата капсулна колекција на Драма Студио, инспирирана од љубовта

Во име на љубовта Ивана Кнез дизајнираше мини колекција изработена во лимитирана едиција, со специфични д...
Најновата капсулна колекција на Драма Студио, инспирирана од љубовта (фото)

Мода инспирирана од љубовта

Љубовта ги инспирира сите уметници, драмите на Шекспир, баладите и секако - модата. Благодарение на дизај...
Мода инспирирана од љубовта (фото)

Нова пролетна колекција на Bella

Динамичната елеганција и модерниот урбан дух ја дефинираат новата пролетна колекција на Bella. Едноставни...
Нова пролетна колекција на Bella (фото)

Ирина Шајк топлес за „Sports Illustrated"

Ирина Шајк е конечно сингл после пет години. Фотосесијата за „Sports Illustrated" успешно ја доловува неј...
Ирина Шајк топлес за „Sports Illustrated" (фото)

За модните фанатици: PRADA ја постави целата своја архива онлајн

Ова е јавна објава за сите опседнати со мода: сега можете да ги погледнете сите фотографии од модните пис...
За модните фанатици: PRADA ја постави целата своја архива онлајн (фото)

Црвениот тепих на Греми наградите за 2015

Дека музичките ѕвезди се далеку поексцентрични од ТВ и филмски уште еднаш докажа црвениот тепих на Греми ...
Црвениот тепих на Греми наградите за 2015 (фото)

Кајли Џенер речиси непрепознатлива на насловната на „Love" магазин

Кланот Кардашијан/Џенер очигледно се љубимци на магазинот "Love". Кајли Џенер е позната по тоа ...
Кајли Џенер речиси непрепознатлива на насловната на „Love" магазин (фото)

Бајковита експлозија на раскош во колекција на Elie Saab за пролет 2015 Couture

Дизајнерот Ели Сааб ја однесе идеја за „облека предобра за да биде вистинита“ на сосема друго ниво вчера ...
Бајковита експлозија на раскош во колекција на Elie Saab за пролет 2015 Couture (фото)

Бамбусно спокојство во колекцијата на Armani Privé за пролет 2015 Couture

Армани ја дизајнираше целата негова Privé околу еден мотив, бамбусот. Бабмусовите мотиви доминираа в...
Бамбусно спокојство во колекцијата на Armani Privé за пролет 2015 Couture (фото)

Најсекси машки модели за 2015 година

Сите ги знаеме имињата на големите модели, од Кејт Мос до Наоми Кемпбел, од Кара Делевин до Кендал Џенер....
Најсекси машки модели за 2015 година (фото)

Еклектичната колекција на Christian Dior Couture за пролет 2015

Раф Симонс прикажа апсолутно специфична, еклектична и на моменти еротична колекција на неделата за висока...
Еклектичната колекција на Christian Dior Couture за пролет 2015 (фото)

Црвениот тепих на SAG наградите

Виножито од бои и изгледи, со нијанси на зелена, црвена, виолетова и се помеѓу е она што го видовме вчера...
Црвениот тепих на SAG наградите (фото)

Секси тоалети во Atelier Versace Couture за пролет 2015

Couture колекциите вообичаено се богати, многу украсени и романтични, и ретко кога се секси. Но пролетнат...
Секси тоалети во Atelier Versace Couture за пролет 2015 (фото)

Магичната летна колекција на Валентино

Конечно е време да почнеме да размислуваме за магичните летни денови. Оваа колекција на Валентино совршен...
Магичната летна колекција на Валентино (фото)

Храбри деколтеа, светки и пердуви на црвениот тепих на Златниот Глобус 2015

Многу голи раменици, храбри деколтеа, бутини кои се наѕираат под широките и долги тоалети овој пат се чин...
Храбри деколтеа, светки и пердуви на црвениот тепих на Златниот Глобус 2015 (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com