МОДЕН СВЕТ

Бајковита експлозија на раскош во колекција на Elie Saab за пролет 2015 Couture

Дизајнерот Ели Сааб ја однесе идеја за „облека предобра за да биде вистинита“ на сосема друго ниво вчера ...
Бајковита експлозија на раскош во колекција на Elie Saab за пролет 2015 Couture (фото)

Бамбусно спокојство во колекцијата на Armani Privé за пролет 2015 Couture

Армани ја дизајнираше целата негова Privé околу еден мотив, бамбусот. Бабмусовите мотиви доминираа в...
Бамбусно спокојство во колекцијата на Armani Privé за пролет 2015 Couture (фото)

Најсекси машки модели за 2015 година

Сите ги знаеме имињата на големите модели, од Кејт Мос до Наоми Кемпбел, од Кара Делевин до Кендал Џенер....
Најсекси машки модели за 2015 година (фото)

Еклектичната колекција на Christian Dior Couture за пролет 2015

Раф Симонс прикажа апсолутно специфична, еклектична и на моменти еротична колекција на неделата за висока...
Еклектичната колекција на Christian Dior Couture за пролет 2015 (фото)

Црвениот тепих на SAG наградите

Виножито од бои и изгледи, со нијанси на зелена, црвена, виолетова и се помеѓу е она што го видовме вчера...
Црвениот тепих на SAG наградите (фото)

Секси тоалети во Atelier Versace Couture за пролет 2015

Couture колекциите вообичаено се богати, многу украсени и романтични, и ретко кога се секси. Но пролетнат...
Секси тоалети во Atelier Versace Couture за пролет 2015 (фото)

Магичната летна колекција на Валентино

Конечно е време да почнеме да размислуваме за магичните летни денови. Оваа колекција на Валентино совршен...
Магичната летна колекција на Валентино (фото)

Храбри деколтеа, светки и пердуви на црвениот тепих на Златниот Глобус 2015

Многу голи раменици, храбри деколтеа, бутини кои се наѕираат под широките и долги тоалети овој пат се чин...
Храбри деколтеа, светки и пердуви на црвениот тепих на Златниот Глобус 2015 (фото)

Модната лабораторија на Матија Чоп

Дизајните на Матија Чоп интригираат веќе на прв поглед. Од што се направени? Кој стои зад дизајнот на ови...
Модната лабораторија на Матија Чоп (фото)

Џастин Бибер во новата кампања на Келвин Клајн

Џастин Бибер е новото лице на линијата за долна облека на Келвин Клајн и изгледа многу секси. <br /&g...
Џастин Бибер во новата кампања на Келвин Клајн (фото)

Ким Кардашијан поразлична на насловната страна на "Love Magazine"

Благодарејќи на нејзините селфи фотографии, сигурно имате видено доста фотографии од Ким Кардашијан. Но, ...
Ким Кардашијан поразлична на насловната страна на "Love Magazine" (фото)

Студиото Драма со новогодишна честитика

„Драма студио со Миа Костова, Жарко Чулиќ и Даниел Николовски, ви посакува среќни празници. На 31.12.2014...
Студиото Драма со новогодишна честитика (фото)

Фустан робот кој ги напаѓа несаканите додворувачи

Одењето во диско понекогаш знае да биде напорно, особено ако ве закачаат здодевни мажи. Шамарите не се до...
Фустан робот кој ги напаѓа несаканите додворувачи (фото)

Најдобрите кампањи за пролет 2015, од Наоми Кемпбел до Ким и Кание

Пролетта и летото можеби не ви се ни на крај памет, но овие реклами ќе ве размрдаат од вашето удобно зимс...
Најдобрите кампањи за пролет 2015, од Наоми Кемпбел до Ким и Кание (фото)

Магијата на градските светла сплотена во новата колекција на Ивана Кнез

Украсените светски метрополи и светлата во милион бои донесоа топлината во срцата на милиони граѓани ширу...
Магијата на градските светла сплотена во новата колекција на Ивана Кнез (фото)

Најдоброто од pre-fall 2015 колекциите

Тоа време од годината е кога ние се облекуваме се потопло, а светските дизајнери на модните писти ги прик...
Најдоброто од pre-fall 2015 колекциите (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com