МОДЕН СВЕТ

Женствени дами чиј стил сакате да го копирате

Женствениот стил е основа за задоволување на публиката. Зошто? Затоа што е прикладен за секоја пригода. Ж...
Женствени дами чиј стил сакате да го копирате (фото)

Едиторијалот на Рози Ханингтон Вајтли за "Vogue" Мексико

Откако ќе ја видите Рози Ханингтон во оваа празнична комбинација, нема да сакате ништо повеќе од широки к...
Едиторијалот на Рози Ханингтон Вајтли за "Vogue" Мексико (фото)

Новата рекламна кампања на Кара Делевињ за Топшоп

Божиќната еуфорија оваа година започна малку порано, за компанијата Топшоп. Брендот откри дека соработува...
Новата рекламна кампања на Кара Делевињ за Топшоп (фото)

Интервју со еден од најдобрите македонски дизајнери - Бобан Илиевски

Бобан Илиевски важи за еден од најдобрите модни креатори во Македонија. Тој за кратко време направи бум в...
Интервју со еден од најдобрите македонски дизајнери - Бобан Илиевски (фото)

Ромео Бекам во празничната реклама на "Burberry"

Ова е тоа време од годината кога брендовите и продавниците низ светот се натпреваруваат за најдобра божиќ...
Ромео Бекам во празничната реклама на "Burberry" (фото)

12 супермодели кои едноставно не стареат

Можевме и да ја прескокнеме клише изреката дека жените се како виното - колку постари толку поубави. Сепа...
12 супермодели кои едноставно не стареат (фото)

Што се случуваше вчера на Fashion Weekend?!

Афирмирани домашни имиња и презентација на дизајнери од странство Скопје 27 октомври, 2014 година - На пр...
Што се случуваше вчера на Fashion Weekend?! (фото)

Тројца руски дизајнери кои треба да ги знаете

Со руската модна недела во полн ек, источно-европскиот дизајн е на распоредот. Мирослава Дума, Анја Зиуро...
Тројца руски дизајнери кои треба да ги знаете (фото)

Погледнете ја новата реклама на H&M x Alexander Wang

Ако целиот хаос кој што настана околу новата колекција на Александар Ванг за соработката со H&M не ве воз...
Погледнете ја новата реклама на H&M x Alexander Wang (фото)

Јован Петровски и Јована Филиповиќ го отворија десеттиот Моден викенд

Ревиите на Јован Петровски и Јована Филиповиќ го означија почетокот на десеттото издание на Моден викенд ...
 Јован Петровски и Јована Филиповиќ го отворија десеттиот Моден викенд (фото)

Во чест на Оскар де ла Рента

Оскар де ла Рента, еден од највлијателните и најпочитуваните дизајнери во историјата на модата, почина вч...
Во чест на Оскар де ла Рента (фото)

Најдобрите невестински фустани од модните недели

Есенските невести кои се уште не го одбрале својот фустан, овие фотографиите можат да ги сметаат како зад...
Најдобрите невестински фустани од модните недели (фото)

"Lily" - за сцената во животот

За креативниот порив и неисцрпна инспирација на младата дизајнерка Ивана Кнез, говорат нејзините дела. Ов...
"Lily" - за сцената во животот (фото)

Моден перформанс за новата колекција на Le Brand

Модниот бренд Le Brand на дизајнерката Лили Кадинска, во соработка со Lotus Design Store и неколку македо...
Моден перформанс за новата колекција на Le Brand (фото)

Научете сè за модниот дизајн

Ако поголем дел од детството сте поминале во дизајнирање облека за вашите кукли отколку во играње со друг...
Научете сè за модниот дизајн (фото)

ELigion, Елена Лука

Вчеравечер, на сцената на МНТ, се одржа модниот перформанс на Елена Лука со кој беше промовирана новата к...
ELigion, Елена Лука (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com