МОДЕН СВЕТ

Најдобри и најлоши модни моменти на црвениот тепих во 2014

Не би било во ред да ја испратиме оваа година без да се навратиме на најдобрите и најлошите моменти кои ј...
Најдобри и најлоши модни моменти на црвениот тепих во 2014 (фото)

Моќта на привлечноста во новата линија Bella Lure

Водени од грижата за своите клиенти и посветеноста на мисија да го облагородат нивниот личен стил Bella к...
Моќта на привлечноста во новата линија Bella Lure (фото)

Снежната сензуалност на Мила Кадриу

Сензуалната соул музика, снежниот новогодишен амбиент, нежниот од на моделите и танцот на балетската двој...
Снежната сензуалност на Мила Кадриу (фото)

Спектакуларното шоу на Victoria's Secret 2015

Синоќа, Лондон беше домаќин на шоуто на Victoria's Secret за 2015 година. Градниците од 2 милиони дол...
Спектакуларното шоу на Victoria's Secret 2015 (фото)

Фарел Вилијамс и Кара Делевин во музичката бајка на Шанел

Гостите на шоуто на Карл Лагерфелд за Шанел во Métiers d'Art во Салзбург, Австрија, денес ќе бидат почест...
Фарел Вилијамс и Кара Делевин во музичката бајка на Шанел (фото)

Огромни попусти во Bella

Бидете дел од најголемата распродажба оваа сезона. На 28ми ноември, петок во Skopje City Mall во склоп на...
Огромни попусти во Bella (фото)

Елена Лука во хумана мисија

Елена Лука, останува доследна на својата максима Модерни и хумани. Се вклучивме во хумана мисија, го оств...
Елена Лука во хумана мисија (фото)

Хуманоста не познава граници

Со радост и топлина во срцето можеме да потврдиме дека хуманитарната акција чиј иницијатор е Bella, а кој...
Хуманоста не познава граници (фото)

Женствени дами чиј стил сакате да го копирате

Женствениот стил е основа за задоволување на публиката. Зошто? Затоа што е прикладен за секоја пригода. Ж...
Женствени дами чиј стил сакате да го копирате (фото)

Едиторијалот на Рози Ханингтон Вајтли за "Vogue" Мексико

Откако ќе ја видите Рози Ханингтон во оваа празнична комбинација, нема да сакате ништо повеќе од широки к...
Едиторијалот на Рози Ханингтон Вајтли за "Vogue" Мексико (фото)

Новата рекламна кампања на Кара Делевињ за Топшоп

Божиќната еуфорија оваа година започна малку порано, за компанијата Топшоп. Брендот откри дека соработува...
Новата рекламна кампања на Кара Делевињ за Топшоп (фото)

Интервју со еден од најдобрите македонски дизајнери - Бобан Илиевски

Бобан Илиевски важи за еден од најдобрите модни креатори во Македонија. Тој за кратко време направи бум в...
Интервју со еден од најдобрите македонски дизајнери - Бобан Илиевски (фото)

Ромео Бекам во празничната реклама на "Burberry"

Ова е тоа време од годината кога брендовите и продавниците низ светот се натпреваруваат за најдобра божиќ...
Ромео Бекам во празничната реклама на "Burberry" (фото)

12 супермодели кои едноставно не стареат

Можевме и да ја прескокнеме клише изреката дека жените се како виното - колку постари толку поубави. Сепа...
12 супермодели кои едноставно не стареат (фото)

Што се случуваше вчера на Fashion Weekend?!

Афирмирани домашни имиња и презентација на дизајнери од странство Скопје 27 октомври, 2014 година - На пр...
Што се случуваше вчера на Fashion Weekend?! (фото)

Тројца руски дизајнери кои треба да ги знаете

Со руската модна недела во полн ек, источно-европскиот дизајн е на распоредот. Мирослава Дума, Анја Зиуро...
Тројца руски дизајнери кои треба да ги знаете (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com