МОДЕН СВЕТ

„Урбан гламур" - нова колекција есен/зима 2014 на Bella

„Ги сакам модата, убавината и гламурот. Тие се белегот на оваа цивилизација.“ - Дејвид Ла Шапел <br /&...
„Урбан гламур" - нова колекција есен/зима 2014 на Bella (фото)

Еволуцијата на Кендал Џенер

Кендал Џенер е дел од светските модни писти уште од нејзините тинејџерски години. Денес таа соработува со...
Еволуцијата на Кендал Џенер (фото)

Најзгодни машки модели на сите времиња

Женските модели владеат во светот на модата. За нив се пишува, тие се насловните страници и ги исполнуваа...
Најзгодни машки модели на сите времиња (фото)

Катарина Ивановска го отвори продажниот салон "Парго"

Модната колекција на македонскиот модел Катарина Ивановска "Парго" е достапна за купување.
Катарина Ивановска го отвори продажниот салон "Парго" (фото)

Каталозите на Victoria's Secret низ историјата

Victoria's Secret е бренд основан во 1977 година од страна на Рој Рејмод, кој сакал да создаде место ...
Каталозите на Victoria's Secret низ историјата (фото)

Ѕвездите на црвениот тепих на ЕМИ наградите

Иако Еми наградите се далеку од Оскарите, вчера вечер, не подоцна од 24 часа откако ги видовме музичките ...
Ѕвездите на црвениот тепих на ЕМИ наградите (фото)

Од стара облека до модерни фустани

Џулиан Овенс (Jillian Owens) е писателка и дизајнерка од Колумбија, Јужна Каролина, која одлучила да прик...
Од стара облека до модерни фустани (фото)

Јубилејно десетто издание на Моден Викенд Скопје

Подгответе се за уште една остра зима со геометрија во силни бои
Јубилејно десетто издание на Моден Викенд Скопје (фото)

Чевлите на дизајнерот Коби Леви

Дизајнерот Коби Леви ја комбинира функционалноста и комфортот со креативен дизајн. Овој талентиран дизајн...
Чевлите на дизајнерот Коби Леви (фото)

Зошто невестите носат бел фустан?

Обично невестите носат бел фустан и бел вел кога прават свадба. Но, од каде и од кога потекнува оваа прак...
Зошто невестите носат бел фустан? (фото)

Пенелопе Круз во улога на режисер

Не постои такво нешто како есен/зима кога сте заробени во пустина носејќи долна облека. Agent Provocateur...
Пенелопе Круз во улога на режисер (фото)

Најразголени реклами во модната индустрија

Затоа што "sex sells", модните куќи многу добро знаат како да ги продадат своите производи. Низ...
Најразголени реклами во модната индустрија (фото)

Љубов, мода и град во pre-fall 2014 колекцијата на Bella

Една од најдобрите инвестиции во животот е кога ќе го збогатите гардероберот со класични, квалитетни и со...
Љубов, мода и град во pre-fall 2014 колекцијата на Bella (фото)

FIER Vitrine колекција, авангардно групно шоу

FIER Vitrine беа дел од модната недела во Берлин. Десет внимателно одбрани меѓународни дизајнери ги претс...
FIER Vitrine колекција, авангардно групно шоу (фото)

Неколку модни совети од Мерилин Монро

Мерилин Монро не била некоја одлична актерка, а со сигурност не била единствената убава жена во Холивуд. ...
Неколку модни совети од Мерилин Монро (фото)

Нови дизајнери, изненадувања и попусти во Lotus Design Store

Во концептуалната продавница Lotus Design Store во Скопје Сити Мол, на досега веќе познатите македонски д...
Нови дизајнери, изненадувања и попусти во Lotus Design Store (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com