МОДЕН СВЕТ

Интензивно емотивен едиторијал на Роберт Ивановски за колекцијата "Wounded"

Колекцијата Wounded која совршено го претставува досега добро познатиот стил на ексцентричниот македонски...
Интензивно емотивен едиторијал на Роберт Ивановски за колекцијата "Wounded" (фото)

Неверојатни венчаници од ревии на висока мода

Со декади дизајнерите ги затвараат своите ревии на висока мода си венчаници. Сега овој тренд е поактуален...
Неверојатни венчаници од ревии на висока мода (фото)

Вамп, 85 годишната Дафне Селф и Кончита Вурст на ревијата на Жан Пол Готје

Готје кој секогаш ја величал својата контраверзност оваа година на Париската недела на висока мода прикаж...
Вамп, 85 годишната Дафне Селф и Кончита Вурст на ревијата на Жан Пол Готје (фото)

Тоалети од соништата на ревијата на Versace

„Тоалети ала Versace", така Донатела Версаче,со намигнување ја опиша колекцијата на Atelier Versace,...
Тоалети од соништата на ревијата на Versace (фото)

Познатите на Гластонбери 2014

Во изминативе пет дена, почнувајќи од средата, па се до вчера сите кои нешто значат во музичкиот свет се ...
Познатите на Гластонбери 2014 (фото)

Ивана Кнез: Дијаманти, луксуз и гламур

Се сеќавам кога бев мала, како и на секое малечко девојче главата и рацете ми беа заглавени во фиоките на...
Ивана Кнез: Дијаманти, луксуз и гламур (фото)

Кратка и илустрирана историја на костимите за капење

Кога ги облекувате своите костими за капење, не само што си го покривате телото – вие славите векови на т...
Кратка и илустрирана историја на костимите за капење (фото)

Корсети за лице - новиот моден хит на Патрик Иан Хартли

Британскиот уметник и дизајнер Патрик Иан Хартли (Patrick Ian Hartley) го претстави својот последен дизај...
Корсети за лице - новиот моден хит на Патрик Иан Хартли (фото)

Најдобрите дизајни со принт од ресорт 2015 колекциите

Ресорт е веројатно најзабавната од сите модни сезони. Покрај се, овие облеки се наменети за џетсетерите к...
Најдобрите дизајни со принт од ресорт 2015 колекциите (фото)

Ивана Кнез: Во името на модата, костимите и модните детали, VOGUE

Кога се започнува со модна/костим/стил колумна денес, во оваа моментална сегашност, треба внимателно и ст...
Ивана Кнез: Во името на модата, костимите и модните детали, VOGUE (фото)

Многу подароци! Животот е убав со Bella!

Запрете за момент и восхитете ѝ се на убавината околу вас. Фотографирајте го моментот кој ве прави среќни...
Многу подароци! Животот е убав со Bella! (фото)

Како во 1939 си ја замислувале модата во 2000-та?

Интересно е тоа што визијата на британските дизајнери во 1939 година не била толку далеку од вистината. С...
Како во 1939 си ја замислувале модата во 2000-та? (фото)

Накитот на Армани против огненото оружје

Веројатно веќе знаете дека насилството предизвикано од огнено оружје е сериозна и актуеална теме ширум св...
Накитот на Армани против огненото оружје (фото)

Каталог за костими за капење каков што не сте виделе

Ниеден каталог на костими за капење кој ќе го разгледувате ова лето, нема да биде толку добар како катало...
Каталог за костими за капење каков што не сте виделе (фото)

Костими за капење дизајнирани специјално за жени кои преживеале рак на дојка

Финските дизајнери креираа неверојатна колекција на костими за капење, дизајнирани специјално за жени кои...
Костими за капење дизајнирани специјално за жени кои преживеале рак на дојка (фото)

Најдобрите спортски аутфити на Рита Ора

Поп-ѕвездата Рита Ора несомнено има „око“ за мода. Таа редовно присуствува на модните ревии, а вчера ја н...
Најдобрите спортски аутфити на Рита Ора (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com