МОДЕН СВЕТ

Чевлите на дизајнерот Коби Леви

Дизајнерот Коби Леви ја комбинира функционалноста и комфортот со креативен дизајн. Овој талентиран дизајн...
Чевлите на дизајнерот Коби Леви (фото)

Зошто невестите носат бел фустан?

Обично невестите носат бел фустан и бел вел кога прават свадба. Но, од каде и од кога потекнува оваа прак...
Зошто невестите носат бел фустан? (фото)

Пенелопе Круз во улога на режисер

Не постои такво нешто како есен/зима кога сте заробени во пустина носејќи долна облека. Agent Provocateur...
Пенелопе Круз во улога на режисер (фото)

Најразголени реклами во модната индустрија

Затоа што "sex sells", модните куќи многу добро знаат како да ги продадат своите производи. Низ...
Најразголени реклами во модната индустрија (фото)

Љубов, мода и град во pre-fall 2014 колекцијата на Bella

Една од најдобрите инвестиции во животот е кога ќе го збогатите гардероберот со класични, квалитетни и со...
Љубов, мода и град во pre-fall 2014 колекцијата на Bella (фото)

FIER Vitrine колекција, авангардно групно шоу

FIER Vitrine беа дел од модната недела во Берлин. Десет внимателно одбрани меѓународни дизајнери ги претс...
FIER Vitrine колекција, авангардно групно шоу (фото)

Неколку модни совети од Мерилин Монро

Мерилин Монро не била некоја одлична актерка, а со сигурност не била единствената убава жена во Холивуд. ...
Неколку модни совети од Мерилин Монро (фото)

Нови дизајнери, изненадувања и попусти во Lotus Design Store

Во концептуалната продавница Lotus Design Store во Скопје Сити Мол, на досега веќе познатите македонски д...
Нови дизајнери, изненадувања и попусти во Lotus Design Store (фото)

Интензивно емотивен едиторијал на Роберт Ивановски за колекцијата "Wounded"

Колекцијата Wounded која совршено го претставува досега добро познатиот стил на ексцентричниот македонски...
Интензивно емотивен едиторијал на Роберт Ивановски за колекцијата "Wounded" (фото)

Неверојатни венчаници од ревии на висока мода

Со декади дизајнерите ги затвараат своите ревии на висока мода си венчаници. Сега овој тренд е поактуален...
Неверојатни венчаници од ревии на висока мода (фото)

Вамп, 85 годишната Дафне Селф и Кончита Вурст на ревијата на Жан Пол Готје

Готје кој секогаш ја величал својата контраверзност оваа година на Париската недела на висока мода прикаж...
Вамп, 85 годишната Дафне Селф и Кончита Вурст на ревијата на Жан Пол Готје (фото)

Тоалети од соништата на ревијата на Versace

„Тоалети ала Versace", така Донатела Версаче,со намигнување ја опиша колекцијата на Atelier Versace,...
Тоалети од соништата на ревијата на Versace (фото)

Познатите на Гластонбери 2014

Во изминативе пет дена, почнувајќи од средата, па се до вчера сите кои нешто значат во музичкиот свет се ...
Познатите на Гластонбери 2014 (фото)

Ивана Кнез: Дијаманти, луксуз и гламур

Се сеќавам кога бев мала, како и на секое малечко девојче главата и рацете ми беа заглавени во фиоките на...
Ивана Кнез: Дијаманти, луксуз и гламур (фото)

Кратка и илустрирана историја на костимите за капење

Кога ги облекувате своите костими за капење, не само што си го покривате телото – вие славите векови на т...
Кратка и илустрирана историја на костимите за капење (фото)

Корсети за лице - новиот моден хит на Патрик Иан Хартли

Британскиот уметник и дизајнер Патрик Иан Хартли (Patrick Ian Hartley) го претстави својот последен дизај...
Корсети за лице - новиот моден хит на Патрик Иан Хартли (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com