МОДЕН СВЕТ

Најубавите тоалети во историјата на Канскиот филмски фестивал

Секоја година во мај, богатите и славните се упатуваат кон француската ривиера во Кан, за да присуствуваа...
Најубавите тоалети во историјата на Канскиот филмски фестивал (фото)

Вистинските чевли на пепелашка: потпетици од 18 каратно злато со 1290 дијаманти

The Princess Constellation потпетиците светкаат со 1290 дијаманти и можат да бидат ваши за само 200000 фу...
Вистинските чевли на пепелашка: потпетици од 18 каратно злато со 1290 дијаманти (фото)

Како да се облекувате како Софија Лорен?

Кралицата на сексипилот, Софија Лорен, ја инспирираше модната индустрија исто толку колку што го инспирир...
Како да се облекувате како Софија Лорен? (фото)

Мет Гала 2014, од елеганција до моден криминал

Ова е тоа време во годината кога Холивудската елита и модните икони можете да ги видите за еден од најбит...
Мет Гала 2014, од елеганција до моден криминал (фото)

Барби торти направени по моделите на Чарлс Џејмс

Чарлс Џејмс-мајсторот на комплексни и со раскошни материјали направени тоалети од високата мода, буквално...
Барби торти направени по моделите на Чарлс Џејмс (фото)

Фауна која може да ја носите

Дизајнерот Colleen Jordan ја однесе модата на едно повисоко ниво каде можете да носите фауна како моден д...
Фауна која може да ја носите (фото)

Гарфилд - модна инспирација

Пред пргавата мачка да стане интернет сензација, Гарфилд глумеше во филмови, освои многу ЕМИ награди и ск...
Гарфилд - модна инспирација (фото)

Жизел распеана во новата секси реклама на H&M

Во најновата реклама за летната колекција на модниот бренд H&M, бразилскиот супер модел Жизел покажа дека...
Жизел распеана во новата секси реклама на H&M (фото)

Легендарните фотографии на Диор

Кога Раф Симон ја прикажа колекцијата на висока мода за сезоната есен/зима2013, создаде импресивно искуст...
Легендарните фотографии на Диор (фото)

40 највпечатливи аутфити на Викторија Бекам за нејзиниот 40ти роденден

Posh Spice денес го прославува својот 40ти роденден. Во таа чест одлучивме да погледнеме наназад на патот...
40 највпечатливи аутфити на Викторија Бекам за нејзиниот 40ти роденден (фото)

Тамара Тодевска симбол за страст и стилска доминација во новата колекција на ДРАМА

SUBMISSIVE DRAMAWEAR е ослободување на внатрешниот порив во кој се преплетуваат страста и интимноста, дом...
Тамара Тодевска симбол за страст и стилска доминација во новата колекција на ДРАМА (фото)

Сите парчиња од новата колекција на Кејт Мос за Топ Шоп

На Кејт Мос и требаа цели три години да се врати на своите Британски модни корении да ја обнови соработка...
Сите парчиња од новата колекција на Кејт Мос за Топ Шоп (фото)

Bohemian CHIC новата колекција на CHIC UNDERCOWEAR на Бобан Илиевски

Новата колекција Bohemian CHIC на модниот бренд CHIC UNDERCOWEAR чиј носител е младиот, но сега веќе дока...
Bohemian CHIC новата колекција на CHIC UNDERCOWEAR на Бобан Илиевски (фото)

Бунтовништво во новата Diesel AW14 колекција

Бунтовничка ерупција на тексас, кожа и милитари стил - ова е новата ера во револуцијата на Дизел, предвод...
Бунтовништво во новата Diesel AW14 колекција (фото)

Најдоброто од 9-то издание на Модниот викенд

По речиси една седмица исполнета со префинети креации, уникатни приказни и шармантни девојки на модните п...
Најдоброто од 9-то издание на Модниот викенд (фото)

Лупита Нионго е ново лице на Lancome

Лупита Нионго е вистинска ѕвезда во подем, таа е прекрасно изгледа, брилијатна актерка и сега е ново лице...
Лупита Нионго е ново лице на Lancome (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com