МОДЕН СВЕТ

Легендарните фотографии на Диор

Кога Раф Симон ја прикажа колекцијата на висока мода за сезоната есен/зима2013, создаде импресивно искуст...
Легендарните фотографии на Диор (фото)

40 највпечатливи аутфити на Викторија Бекам за нејзиниот 40ти роденден

Posh Spice денес го прославува својот 40ти роденден. Во таа чест одлучивме да погледнеме наназад на патот...
40 највпечатливи аутфити на Викторија Бекам за нејзиниот 40ти роденден (фото)

Тамара Тодевска симбол за страст и стилска доминација во новата колекција на ДРАМА

SUBMISSIVE DRAMAWEAR е ослободување на внатрешниот порив во кој се преплетуваат страста и интимноста, дом...
Тамара Тодевска симбол за страст и стилска доминација во новата колекција на ДРАМА (фото)

Сите парчиња од новата колекција на Кејт Мос за Топ Шоп

На Кејт Мос и требаа цели три години да се врати на своите Британски модни корении да ја обнови соработка...
Сите парчиња од новата колекција на Кејт Мос за Топ Шоп (фото)

Bohemian CHIC новата колекција на CHIC UNDERCOWEAR на Бобан Илиевски

Новата колекција Bohemian CHIC на модниот бренд CHIC UNDERCOWEAR чиј носител е младиот, но сега веќе дока...
Bohemian CHIC новата колекција на CHIC UNDERCOWEAR на Бобан Илиевски (фото)

Бунтовништво во новата Diesel AW14 колекција

Бунтовничка ерупција на тексас, кожа и милитари стил - ова е новата ера во револуцијата на Дизел, предвод...
Бунтовништво во новата Diesel AW14 колекција (фото)

Најдоброто од 9-то издание на Модниот викенд

По речиси една седмица исполнета со префинети креации, уникатни приказни и шармантни девојки на модните п...
Најдоброто од 9-то издание на Модниот викенд (фото)

Лупита Нионго е ново лице на Lancome

Лупита Нионго е вистинска ѕвезда во подем, таа е прекрасно изгледа, брилијатна актерка и сега е ново лице...
Лупита Нионго е ново лице на Lancome (фото)

Пролетно изненадување во BELLA

Модерна и софистицирана како и секогаш, Bella ја дополни својата Mid Spring 2014 колекција со нови, уника...
Пролетно изненадување во BELLA (фото)

Самовили на старата скопска калдрма

„Колоритот, плетенките, брановидноста, размрежувањето, разиграноста на шарите кои секогаш кога ќе ги вида...
Самовили на старата скопска калдрма (фото)

Со моден маскенбал започна деветтото издание на Модната недела во Скопје

Вчеравечер во ноќниот клуб Станица 26 се отвори Модната недела Скопје, сезона пролет/лето 2014. Вечерва п...
Со моден маскенбал започна деветтото издание на Модната недела во Скопје (фото)

Чевлите на Валентино - пролет/лето 2014

Врвнaта модна куќа Валентино, основана од Валентино Гаравани во 1960тата веќе со децении го докажува свој...
Чевлите на Валентино - пролет/лето 2014 (фото)

Најскапите мали црни фустани

Малиот црн фустан е единственото нешто која секоја жена треба да го има во својот гардеробер. Ова правило...
Најскапите мали црни фустани (фото)

Гламур од 50-те во новата колекција на долна облека на Дита Вон Тис за Bloomingdale’s

Кралицата на бурлеската, Дита Вон Тис, во соработка со Bloomingdale’s, ја претстави својата нова колекциј...
Гламур од 50-те во новата колекција на долна облека на Дита Вон Тис за Bloomingdale’s (фото)

99 најскандалозни аутфити на Лејди Гага

На 28ми март 1986, Стефани Џоен Анџелина Германота, дојде на свет облечена слично како кога настапуваше н...
99 најскандалозни аутфити на Лејди Гага (фото)

Ријана e модна икона за 2014

Можеби тоа што Ријана беше сеприсутна на Париската модна недела минатиот месец, се појави на насловната н...
Ријана e модна икона за 2014 (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com