МОДЕН СВЕТ

Блуза и здолниште - две парчиња кои даваат извонреден изглед

Која е формулата за совршена комбинација? Дефинитивно блуза + здолниште. Изглед кој зрачи со женственост,...
Блуза и здолниште - две парчиња кои даваат извонреден изглед (фото)

Венчавка од бајките: Хилари Свонк во невестински фустан од Ели Сааб

Церемонија во природа, волшебна приказна која ја раскажуваат густите шуми, прекрасна венчаница со потпис ...
Венчавка од бајките: Хилари Свонк во невестински фустан од Ели Сааб (фото)

Модна мотивација или демотивација? Погледнете ги комбинациите на црвениот тепих на MTV VMA 2018

Повторно модна инспирација од светските ѕвезди. Всушност, кога ќе ги погледнете сите фотографии ќе сфатит...
Модна мотивација или демотивација? Погледнете ги комбинациите на црвениот тепих на MTV VMA 2018 (фото)

Фустани кои ви се потребни сега и засекогаш!

Фустан - омиленото парче облека на секоја дама!
Фустани кои ви се потребни сега и засекогаш! (фото)

Храбар моден избор - Блејк Лајвли буквално блеска во овој изглед

Погодете кон кого беа вперени сите погледи?
Храбар моден избор - Блејк Лајвли буквално блеска во овој изглед (фото)

Повторно инспирација за жолт изглед - Амал Клуни зрачи со елеганција во жолт фустан на вечера со сопругот

Новите фотографии од познатата адвокатка докажуваат дека таа сака често да ја комбинира жолтата боја.
Повторно инспирација за жолт изглед - Амал Клуни зрачи со елеганција во жолт фустан на вечера со сопругот (фото)

Стилски формули за посебните прилики во лето

Запомнете ги овие стилски формули, бидејќи можат да бидат вашиот спас во текот на летните денови.
Стилски формули за посебните прилики во лето (фото)

Се продава најскапиот фустан на Кери Бредшо - модел кој сите сонуваме да го имаме во нашиот плакар

Се сеќавате ли на фустанот во кој Кери се вљуби уште првиот момент кога го виде во „Vogue“ и нејзиниот бо...
Се продава најскапиот фустан на Кери Бредшо - модел кој сите сонуваме да го имаме во нашиот плакар (фото)

Како да ги преживеете високите температури: материјали кои се задолжителни за лето

Облеката е примарна за летните денови, па затоа е важно да одбирате природни, лесни и квалитетни материја...
Како да ги преживеете високите температури: материјали кои се задолжителни за лето (фото)

Балски фустани инспирирани од филмот „Аватар“

Неверојатни фустани, кои сигурно би сакале да ги облечете и да го постигнете изгледот како принцеза. Фуст...
Балски фустани инспирирани од филмот „Аватар“ (фото)

Овој пат Кејт Мидлтон ги воодушеви сите со жолт фустан

Ние дамите иако сакаме да пратиме тенис, мораме да признаеме дека поинтересно ни е да ги следиме модните ...
Овој пат Кејт Мидлтон ги воодушеви сите со жолт фустан (фото)

Модерни на плажа: костими за капење во кои ќе се вљубите

Спремни ли сте за вашиот модерен изглед на плажа?
Модерни на плажа: костими за капење во кои ќе се вљубите (фото)

Што да облечете на летна свадба?

Летниот период е исполнет со голем број на свадби, а кога веќе имате неколку на коишто треба да присуству...
Што да облечете на летна свадба? (фото)

Големо сезонско намалување во Bella

Посетете ги продажните алони на Bella и искористете го намалувањето до 50%.
Големо сезонско намалување во Bella (фото)

Бели фустани совршени за ова лето

Кога некој ќе спомне бел фустан, најчесто прво нешто што паѓа на ум е невестински фустан. Но, во топлите ...
Бели фустани совршени за ова лето (фото)

Меган Маркл повторно модна инспирација - војвотката заблеска во жолт фустан

Фустанот е од Брендон Максвел, со едноставна форма која ги следи линиите на телото, но изборот на бојата ...
Меган Маркл повторно модна инспирација - војвотката заблеска во жолт фустан (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com