МОДЕН СВЕТ

Џими Чу - чевли пролет/лето 2014

Модниот дизајнер Џими Чу е познат по рачната изработка на женски чевли. Неговата колекција на чевли за пр...
Џими Чу - чевли пролет/лето 2014 (фото)

Вивиен Вествуд под туш за ПЕТА

Не секој ден можеме да видиме моден дизајнер под туш, како зборува за вегетаријанството, но Вивиен Веству...
Вивиен Вествуд под туш за ПЕТА (фото)

Ангелот Миранда Кер неверојатно секси во новата кампања на H&M

Прекрасниот ангел на Victoria's Secret, Миранда Кер, ја покажува својата неодолива фигура во кампањата за...
Ангелот Миранда Кер неверојатно секси во новата кампања на H&M (фото)

29 докази дека модата се повторува

Многу од модните дизајнери се трудат да направат нови креации кои ќе ја однесат кративноста надвор од гра...
29 докази дека модата се повторува (фото)

Највпечатливи чевли од модните недели есен/зима 2014

По сите новитети кои ги видовме на модните недели кои не одминаа, тешко е да се издвојат најдобрите. Кога...
Највпечатливи чевли од модните недели есен/зима 2014 (фото)

9та сезона Моден Викенд Скопје: Април обоен во магента

Првата априлска недела ќе ја обележат ревии на дваесет македонски дизајнерски имиња и модни куќи во рамки...
9та сезона Моден Викенд Скопје: Април обоен во магента (фото)

Вивиен Вествуд ја избричи косата во знак на протест

Англиската роза, позната по својот бал тен како алабастер и по црвената коса, Вивиен Вествуд, на париска...
Вивиен Вествуд ја избричи косата во знак на протест (фото)

Пријателство кое поместува граници, Данчевска и Кнез со ново студио во Скопје

Партнерското дуо Данчевска - Кнез го прошируваат својот бизнис со нова локација на атрактивно место и со ...
Пријателство кое поместува граници, Данчевска и Кнез со ново студио во Скопје (фото)

Ревијата на Шанел есен/зима се одржа во супер маркет

Откако на неделата за висока мода сите модели на Шанел носеа патики, се чини дека Карл Лагерлефд сè ...
Ревијата на Шанел есен/зима се одржа во супер маркет (фото)

Беспрекорните избори на Лупита Нионго - новата модна икона

Лупита Нионго е нова модна икона на Холивуд, а сега веќе и добитничка на првата златна статуетка во нејзн...
Беспрекорните избори на Лупита Нионго - новата модна икона (фото)

Црвениот тепих на Оскарите 2014

Наградите на филмската академија се најголемиот настан во филмската индустрија, но исто така голем моден ...
Црвениот тепих на Оскарите 2014 (фото)

Величествени тоалети низ историјата на Oскаровскиот црвен тепих

Доделувањето на Oскарите е еден од најпрестижните настани, кој се одржува веќе 86 години. Сите оние кои з...
Величествени тоалети низ историјата на Oскаровскиот црвен тепих (фото)

Најдобро од Миланската модна недела 2014

Милано, градот кој 'Made in Italy' печатот го претвора во олицетворение на безвременскиот луксуз ...
Најдобро од Миланската модна недела 2014 (фото)

Тајната градина на Dolce & Gabanna AW14

Колекцијата на Dolce & Gabanna за есен/зима 2014, не магепса носејќи не во светот на тантелата, шумск...
Тајната градина на Dolce & Gabanna AW14 (фото)

Модата на Британските музички награди 2014

Деновиве сите погледи се свртени кон Лондон. Лондонската модна недела, Elle Style наградите, а вчера се о...
Модата на Британските музички награди 2014 (фото)

Марjан Пејоски на Лондонската модна недела 2014

Вчера попладне на Лондонската модна недела, бреднот на Марјан Пејоски - Македонскиот креатор кој живее и ...
Марjан Пејоски на Лондонската модна недела 2014 (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com