МОДЕН СВЕТ

DESIGUAL шаренило на модната писта во Њујорк

Шпанскиот бренд Desigual ја исполни модната писта на њујоршката модна недела со светли, разиграни мини фу...
DESIGUAL шаренило на модната писта во Њујорк (фото)

Сексипилот нема рок на траење!

Новиот модел кој American Apparel го одбраа за промоција на еден од своите дизајни има 62 години и порачу...
Сексипилот нема рок на траење! (фото)

Најдоброто од Адидас пролет/лето 2014

Во изминативе неколку седмици Адидас ги прикажа одличните колекции кои ги подготви за сезоната пролет/лет...
Најдоброто од Адидас пролет/лето 2014 (фото)

Моден Викенд Скопје ја најавува деветтата сезона

Подготовките за априлското, деветто издание на Моден викенд Скопје, стартуваа со фотосесија за новиот ими...
Моден Викенд Скопје ја најавува деветтата сезона (фото)

Зои Дешанел ќе дизајнира за Томи Хилфигер

Сите знаеме дека Зои Дешанел се облекува слатко, но никој не претпоставуваше дека таа има дизајнерски веш...
Зои Дешанел ќе дизајнира за Томи Хилфигер (фото)

Кејт Мос во новата кампања на Александар Мекквин

Кејт Мос самошто го прослави својот 40ти роденден и 25 години кариера во модната индустрија и не покажува...
Кејт Мос во новата кампања на Александар Мекквин (фото)

Модата на црениот тепих на доделувањето на Греми нагрaдите

На црвениот тепих на доделувањето на Греми наградите, како секоја година така и оваа, можеше да се забеле...
Модата на црениот тепих на доделувањето на Греми нагрaдите (фото)

Пеперутки на пистата во колекцијата на Jean Paul Gaultier

Како пеперутки се движеа моделите на Jean Paul Gaultier на пистата на Париската недела за висока мода. Фр...
Пеперутки на пистата во колекцијата на Jean Paul Gaultier (фото)

Еклектични приказни на Maison Martin Margiela Artisanal Couture

Утрово на париската недела на висока мода, можеа да се видат уникатните и неповторливи креации на Maison ...
Еклектични приказни на Maison Martin Margiela Artisanal Couture (фото)

Chanel на Париската недела на висока мода

Кога станува збор за Chanel couture ревијата очекувањата беа големи, а елеганцијата и магијата на креаци...
Chanel на Париската недела на висока мода (фото)

Зад сцената на париската модна недела

Уредниците на модните списанија, трендсетерите и сите што нешто значат во модниот свет деновиве се на едн...
Зад сцената на париската модна недела (фото)

25 откачени модни парчиња што вашето момче нема никогаш да ги облече!

На Миланската модна недела за машка мода, можеа да се видат од најобични маици без ракави до розови здолн...
25 откачени модни парчиња што вашето момче нема никогаш да ги облече! (фото)

Среќен роденден Кејт Мос!

Еден од најбараните супермодели во светот Кејт Мос денес полни 40 години. Среќен роденден Кејт Мос! Но, и...
Среќен роденден Кејт Мос! (фото)

Модата на црвениот тепих на Golden Globe 2014

Златниот Глобус е еден од најголемите настани во Холивуд, а воедно и прв од големите доделувања на филмск...
Модата на црвениот тепих на Golden Globe 2014 (фото)

Најдобрите реклами за пролет 2014

Дојде периодот од годината кога модните куќи секојдневно не изненадуваат со по некоја реклама која ги нај...
Најдобрите реклами за пролет 2014 (фото)

Новата колекција на чевли на Сара Џесика Паркер

Класичните форми и модерни детали се главните карактеристики на колекцијата на чевли дизајнирани од стран...
Новата колекција на чевли на Сара Џесика Паркер (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com