МОДЕН СВЕТ

Вера Ванг - предесенска колекција 2014

Земајќи пример од сопствената гардероба, предесенската колекција на Вера Ванг комбинира елементи од машка...
Вера Ванг - предесенска колекција 2014 (фото)

Каролина Куркова - еден од најбараните модели во светот

Каролина Куркова е еден од најбараните модели во светот. Таа е родена во Република Чешка. На 15 годишна в...
Каролина Куркова - еден од најбараните модели во светот (фото)

“Cartier – Style and History“ изложба со 600 парчиња луксузен накит

Модната куќа Cartier, специјализирана за изработка на накит, часовници и декоративни предмети, создава ис...
“Cartier – Style and History“ изложба со 600 парчиња луксузен накит (фото)

12 пара чевли за 12 љубовни врски

„12 пара чевли за 12 љубовни врски“ е изложба во која Себастиан Еразуриз (Sebastian Errazuriz) за прв пат...
12 пара чевли за 12 љубовни врски (фото)

Најкул штикли на рок ѕвезди

Ако сакате да дознаете нешто повеќе за славните личности само погледнете им ги чевлите. Екипата на VH1 до...
Најкул штикли на рок ѕвезди (фото)

Лампиони направени од модни дизајнери

Покрај облеката, парфемите и модните додатоци, модните дизајнери почнаа да прават и лампиони за вашата но...
Лампиони направени од модни дизајнери (фото)

Како Pantone ја одбира бојата на годината?

Во четвртокот Pantone, компанијата која ги претскажува трендовите на бои, објави: боја на годината за 201...
Како Pantone ја одбира бојата на годината? (фото)

Најдобро божиќно уредени излози на продавниците низ Лондон

Погледнете ја оваа галерија на најубаво уредени божиќни излози на продавниците на најпознатите брендови н...
Најдобро божиќно уредени излози на продавниците низ Лондон (фото)

Модата на доделувањето на Британските модни награди

British Fashion Awards е сигурно една од најелитните вечери во областа на модата, каде спојот на уметност...
Модата на доделувањето на Британските модни награди (фото)

Џиа Каранџи - првата позната жена која умрела од Сида (филм)

Џиа Каранџи, родена 1960та година. Според многумина се смета за првиот супер модел во Америка. Нејзината...
Џиа Каранџи - првата позната жена која умрела од Сида (филм) (фото)

Кондоми дизајнирани од познати модни дизајнери

Освен облека познатите модни дизајнери, дизајнираат и своја линија на кондоми. Обично овие дизајни ги обј...
Кондоми дизајнирани од познати модни дизајнери (фото)

Парфемите на Мис Диор

Диор создава парфеми 60 години. Нивниот прв парфем бил презентиран на првото модно шоу на Cristian Dior в...
Парфемите на Мис Диор (фото)

Кој се најде на насловната страница на Вог?

Списанието Вог отсекогаш ги бирало најубавите луѓе за насловните страници. Па затоа во најновиот париски ...
Кој се најде на насловната страница на Вог? (фото)

Кара Делевињ во секси долна облека за Ла Перла

Иако сме навикнати да ја гледаме во најновите модни креации на светските дизајнери, Кара Делевињ покажа д...
Кара Делевињ во секси долна облека за Ла Перла (фото)

Meadham Kirchhoff за Топ Шоп

Ако кловн и вештерка се здружеа и дизајнираа за Топ Шоп, веројатно тоа ќе личеше на новата колекција која...
Meadham Kirchhoff за Топ Шоп (фото)

Точки или линии? Фустан кој се менува во зависност од перспективата на гледачот

Не можете да се одлучиле дали сакате да облечете нешто со точки или со линии? Сега веќе и не морате да од...
Точки или линии? Фустан кој се менува во зависност од перспективата на гледачот (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com