МОДЕН СВЕТ

Погледнете ја новата колекција есен-зима ‘13/’14 на Росица Мршиќ

Росица Мршиќ, добитникот на главната награда за најдобра колекција според онлајн магазинот Stylist.mk, во...
Погледнете ја новата колекција есен-зима ‘13/’14 на Росица Мршиќ (фото)

Новата колекција на Бобан Илиевски - Chic Undercowear

Новата колекција есен-зима 2013/14 на дизајнерот Бобан Илиевски од својот бренд "Chic Undercowear&qu...
Новата колекција на Бобан Илиевски - Chic Undercowear (фото)

Росица Мршиќ го затвори есенскиот Моден викенд Скопје

Скопје, 31 октомври 2013 – Осмото издание на Модниот викенд Скопје го затвори модниот перформанс на Росиц...
Росица Мршиќ го затвори есенскиот Моден викенд Скопје (фото)

Кара Делевињ е новото лице на Ла Перла

Што повеќе би можела една девојка да посака? Најновата кампања на младата британска моделка Кара Делевињ ...
Кара Делевињ е новото лице на Ла Перла (фото)

Бидете хумани на Саем на жена

Creative Support е проект во организација на Омни Евентс кој ја поврзува модата со хуманоста и кој година...
Бидете хумани на Саем на жена (фото)

Ријана со нова колекција за River Island

Ријана конечно ја претстави новата колекција за River Island, која ќе биде во продажба од 7 ноември. Пеја...
Ријана со нова колекција за River Island (фото)

Модната Недела во Скопје

Модниот Викенд - Скопје претставува платформа за промоција, интеграција и развој на македонската култура....
Модната Недела во Скопје (фото)

Hardware LDN со колекција во Топ Шоп

Hardware LDN е мала дизајнерска компанија за дизајнирана облека која не е подолго од една година достапна...
Hardware LDN со колекција во Топ Шоп (фото)

Трите златни правила за црната облека на Оливија Палермо

Оливија Палермо крие многу трикови во ракавот кога се работи за комбинирање на облеката во секојдневието....
Трите златни правила за црната облека на Оливија Палермо (фото)

Моделите полека ја разоткриваат вистината за фотографот Тери Ричардсон

Тери Ричардсон е познат по своите и не толку специјални слики на бела позадина кои ги тера другите фотогр...
Моделите полека ја разоткриваат вистината за фотографот Тери Ричардсон (фото)

Необична андерграунд сцена во источен Лондон

„Повеќе е повеќе, помалку е досадно" со NYMPHА - бренд за street style облека. Според нивната приказ...
Необична андерграунд сцена во источен Лондон (фото)

Новата дизајнерска авантура на Лидија Георгиева

На овогодинешното издание на Неделата на дизајн во Скопје (SDW) што траеше од 1 до 6 октомври, модната ди...
Новата дизајнерска авантура на Лидија Георгиева (фото)

Најдоброто од Марк Џејкобс за Луи Витон

И, официјално, дизајнерот Марк Џејкобс поднесе оставка како креативен директор во модната куќа Луи Витон ...
Најдоброто од Марк Џејкобс за Луи Витон (фото)

Шминката и фризурата за време на Модната недела во Париз

Часови пред да започнат ревиите на модните дизајнери, стилистите и шминкерите ги поставуваа своите алатки...
Шминката и фризурата за време на Модната недела во Париз (фото)

Кара во нејзин стил за Vogue Brazil

Таа е во центарот на целото модно внимание, а последните неколку недели владееше на пистите во Париз и Ло...
Кара во нејзин стил за Vogue Brazil (фото)

Славни личности облечени во Chanel

Брендот Chanel се носи од 1909, а основач на оваа компанија е Коко Шанел. Погледнете ги славните низ годи...
Славни личности облечени во Chanel (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com