МОДЕН СВЕТ

Џон Галиано пролет-лето 2014

Бил Гејтен е доволно храбар да продолжи да дизајнира за брендот Џон Галиано после скандалите поврзани со ...
Џон Галиано пролет-лето 2014 (фото)

СДВ 2013: ДРАМА ви го претставува мултимедијалниот проект „Дилбер Стана“

Во рамките на Скопската Недела на Дизајнот – Skopje Design Week 2013, која започнува денес во просториите...
СДВ 2013: ДРАМА ви го претставува мултимедијалниот проект „Дилбер Стана“ (фото)

Револуцијата започнува со Рик Овенс!

Очигледно е дека модниот дизајнер Рик Овенс е зависен од YouTube, минатата година тој го откри естонскиот...
Револуцијата започнува со Рик Овенс! (фото)

Привремен дизајнерски аутлет, селектиран од Капка и Лудус

1ви - 6ти Октомври 2013г. Куршумли Ан – SKOPJE DESIGN WEEK. По постигнатиот успех од претходно организира...
Привремен дизајнерски аутлет, селектиран од Капка и Лудус (фото)

Омилените чевли на познатите

Постојат различни стилови на чевли кои се фаворизирани од страна на познатите личности. Еве неколку приме...
Омилените чевли на познатите (фото)

Кејт Мос е една! - изјави Наоми Кемпбел

Наоми Кемпбел изјави дека британските модели Кара Делевињ и Кеј Мос, со ништо неможеме да ги споредиме, о...
Кејт Мос е една! - изјави Наоми Кемпбел (фото)

Најзгодните модни креатори

Креаторот Марк Џејкобс е роден во 1963тата година во Њујорк, но денес живее и работи во престолнината на ...
Најзгодните модни креатори (фото)

Невестински фустани од модната недела

Сите големи имиња од модната индустрија ја презентираа нивната визија за претстојната пролет/лето сезона ...
Невестински фустани од модната недела (фото)

Миланска Модна недела: Alberta Feretti пролет-лето 2014

Италијанската дизајнерка нè. прати на една прекрасна фолклорна прошетка преку новата колекција за сезонат...
Миланска Модна недела: Alberta Feretti пролет-лето 2014 (фото)

Миланска Модна недела: Dsquared2 пролет-лето 2014

Облека наменета за ултра модерни, смели и независни девојки. Момците дизајнери од Dsquared2 сигурно не ги...
Миланска Модна недела: Dsquared2 пролет-лето 2014 (фото)

„Пасош” за Гучи чантите

Гучи ја промовираше својата нова колекција од специјална кожа и етичка верзија на Џеки, Хобо и Тоте чанти...
„Пасош” за Гучи чантите (фото)

Миланската Модна недела започнува денес

Само што дизајнерот Хаиѕен Ванг ја затвори Лондонската Модна недела со неговите неодоливи креации, Италиј...
Миланската Модна недела започнува денес (фото)

Лили Кол танцува на ревијата на Вивиен Вествуд на Лондонската Модна Недела

За нас е вообичаено да ја гледаме како шета по модните писти, но овојпат Лили Кол беше воведот на модната...
Лили Кол танцува на ревијата на Вивиен Вествуд на Лондонската Модна Недела (фото)

Најдобрите модни цитати на сите времиња

Постојат многу модни цитати, кажани од врвни креатори и модни икони, кои ќе ни дадат мотивација и самодов...
Најдобрите модни цитати на сите времиња (фото)

Saint Laurent влегува во музичкиот свет

Францускиот бренд создаде ексклузивен музички проект за да обезбеди саундтрак за секое свое шоу, направен...
Saint Laurent влегува во музичкиот свет (фото)

Модни совети од модната недела во Њујорк

Модната недела во Њујорк секогаш дава инспирација да се проба нешто ново кое би можеле да го пробате на с...
Модни совети од модната недела во Њујорк (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com