МОДЕН СВЕТ

Филмски и телевизиски награди на MTV: најдобро облечените на црвениот тепих

Во саботата, на 16 јуни се одржа доделувањето на филмските и телевизиски награди на MTV. Познатите ѕвезди...
Филмски и телевизиски награди на MTV: најдобро облечените на црвениот тепих (фото)

10 француски имиња за 10 стилски лекции

Француски стил: 10 инфлуенсерки кои треба да ги заследите уште ВЕДНАШ на инстаграм за беспрекорен и нонша...
10 француски имиња за 10 стилски лекции (фото)

7 правила на облекување што секој треба да ги научи еднаш засекогаш!

Овие правила можат да ви помогнат да го подобрите целосниот надворешен изглед, а секако може да одлучите ...
7 правила на облекување што секој треба да ги научи еднаш засекогаш! (фото)

Модна инспирација: предлози за совршен изглед ова лето

Ова лето важно е вашиот изглед да биде совршен, без разлика дали правите нешто во вашиот град или одите н...
Модна инспирација: предлози за совршен изглед ова лето (фото)

Најдобрите модни изданија на Анџелина Џоли

Анџелина Џоли е повеќе од две декади дел од шоу бизнисот и покрај тоа што е една од најпознатите и најдоб...
Најдобрите модни изданија на Анџелина Џоли (фото)

Идеални фустани за летен изглед

Доаѓа лето, па затоа е важно да ве потсетиме дека треба да ги подготвите летните комбинации и да запомнит...
Идеални фустани за летен изглед (фото)

Модни грешки кои можат да ја уништат вашата летна комбинација

Се ближи почетокот на летото и сигурно веќе почнавте да ги планирате вашите летни комбинации, во кои ќе з...
Модни грешки кои можат да ја уништат вашата летна комбинација (фото)

Костим за капење кој одлично стои на секоја дама

Конечно дојде оној период од годината кога треба плакарот да го надополниме со нови костими за капење. Бе...
Костим за капење кој одлично стои на секоја дама (фото)

Модата на Billboard Music Awards 2018: погледнете ги најдобрите комбинации

Во неделата во Лос Анџелес се одржа доделувањето на музичките награди на Billboard, а како настан каде шт...
Модата на Billboard Music Awards 2018: погледнете ги најдобрите комбинации (фото)

Модните комбинации кои беа во центарот на вниманието на кралската свадба

Покрај прицнот Хари и Меган Маркл, на кралската свадба имаше и други познати личности кои беа во центарот...
Модните комбинации кои беа во центарот на вниманието на кралската свадба (фото)

Започна 71. издание на Канскиот филмски фестивал - погледнете ја модата на отворањето

Овој месец има толку многу настани, каде познатите личности присуствуваат во своите посебни, спектакуларн...
Започна 71. издание на Канскиот филмски фестивал - погледнете ја модата на отворањето (фото)

5 модни комбинации со кои никогаш нема да погрешите

Животот ви е динамичен, имате премногу обврски и едноставно немате време секојдневно да смислувате стилск...
5 модни комбинации со кои никогаш нема да погрешите (фото)

Највпечатливата шминка и фризура на црвениот тепих на Мет галата

Уникатни и впечатливи инспирирани од модата и религијата
Највпечатливата шминка и фризура на црвениот тепих на Мет галата (фото)

Кои се модните навики на жената со стил?

Дали е тешка работа да се биде жена со стил?
Кои се модните навики на жената со стил? (фото)

Бидете нежна заводничка оваа пролет: пастелни комбинации кои ќе ве инспирираат

Секоја дама крие женственост во себе, а најдобар начин за да ја истакне е преку комбинациите кои ги одбир...
Бидете нежна заводничка оваа пролет: пастелни комбинации кои ќе ве инспирираат (фото)

Панталони со висок струк - поим за женственост и елеганција

Моделот е лесно прилагодлив на сечие тело и дава визулена издолженост на фигурата. Може лесно да се комби...
Панталони со висок струк - поим за женственост и елеганција (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com