МОДЕН СВЕТ

Во боите на пролетта: модни комбинации кои сакате да ги носите

Конечно можеме да кажеме „Добредојде пролет“! Со доаѓањето на пролетта почнуваат и промените во начинот н...
Во боите на пролетта: модни комбинации кои сакате да ги носите (фото)

Најдобрите 30 модни комбинации на Меган Маркл

Не е лесно да се биде девојка на принц, постојано си во центарот на вниманието, а најмногу сите сакаат да...
Најдобрите 30 модни комбинации на Меган Маркл (фото)

Најтрагичната модна приказна се крие позади креациите на сопругата на Ник Кејв

Можеби се сеќавате како пред 3 години медиумите постојано пишуваа за трагедијата која им се случи на Сузи...
Најтрагичната модна приказна се крие позади креациите на сопругата на Ник Кејв (фото)

Најсексапилните комбинации на iHeartRadio Music Awards 2018

Модните комбинации на познатите ѕвезди отсекогаш ни биле омилена тема за разговор. Бидејќи пред неколку д...
Најсексапилните комбинации на iHeartRadio Music Awards 2018 (фото)

25% попуст на волнени комплети во Bella!

Отсега овие модерни комбинации од волнено палто и сукња можат да бидат ваши по намалени цени. Искористете...
25% попуст на волнени комплети во Bella! (фото)

Фустанот на Кендал Џенер по кој сите полудеа

Модата на Оскарите, како и на Vanity Fair забавата по манифестацијата некако уште ни е тема за разговор и...
Фустанот на Кендал Џенер по кој сите полудеа (фото)

Температури под нулата? Совети и аутфити од скандинавките

Дали и вас ве нервираат ниските температури во овој период? Инспирирајте се од модниот изглед на оние кои...
Температури под нулата? Совети и аутфити од скандинавките (фото)

Бежови нијанси - непогрешлив избор за вистинска елеганција и отменост

Бежовите парчиња облека можете да ги комбинирате на различни начини и во комбинација со различни бои.
Бежови нијанси - непогрешлив избор за вистинска елеганција и отменост (фото)

Какви чевли се носеле во годината кога сте се родиле?

Држете ја главата крената високо, освен ако не им се восхитувате на новите чевли. Каков вид чевли биле мо...
Какви чевли се носеле во годината кога сте се родиле? (фото)

Женствени вибрации - Bella пролет/лето 2018

Верни на вкусот на модните зависници, Bella ја најавува новата сезона подинамично од кога било.
Женствени вибрации - Bella пролет/лето 2018 (фото)

Освојувајте ги погледите со модерни комбинации!

На секоја дама одвреме-навреме ѝ е потребна модна инспирација, за да може да одбере уникатна комбинација,...
Освојувајте ги погледите со модерни комбинации! (фото)

Акција во Bella за Денот на вљубените: КУПИ 2 ДОБИЈ 3!

14 февруари е ден кога се прославува љубовта, но не само кон вашиот партнер, туку и кон себеси и кон мода...
Акција во Bella за Денот на вљубените: КУПИ 2 ДОБИЈ 3! (фото)

Како да носите розово и црвено?

Мода: Пролет/Лето 2018
Како да носите розово и црвено? (фото)

Мантил - модна приказна што не излегува од мода

Од Втората светска војна до денес, ова парче облека е приказна сама по себе.
Мантил - модна приказна што не излегува од мода (фото)

Едноставен и модерен, се враќа џемперот на закопчување

Не губете време, пребарајте го вашиот плакар и извадете ги џемперчињата на закопчување!
Едноставен и модерен, се враќа џемперот на закопчување (фото)

Безвременски дезени кои секоја дама ги обожава

Тоа што облеката ја прави да биде поуникатна, помодерна и попривлечна, се дезените.
Безвременски дезени кои секоја дама ги обожава (фото)

10 години Излет и отворање на летно Сектор 909

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com