МОДЕН СВЕТ

Модни комбинации со долга кошула

Долгата кошула е секогаш одличен избор доколку сакате да изгледате покежуал, но модерно и посебно. Можете...
Модни комбинации со долга кошула (фото)

7 комбинации со кафеава боја во кои ќе изгледате фантастично

Секоја дама има своја омилена боја, која највеќе сака да ја комбинира во своите модни комбинации. Која е ...
7 комбинации со кафеава боја во кои ќе изгледате фантастично (фото)

Класиката е секогаш во мода - Bella капутите низ времето

Класиката никогаш не излегува од мода. Да, зборуваме за Bella, бренд кој е добро познат по својата линија...
Класиката е секогаш во мода - Bella капутите низ времето (фото)

Освојувајте ги погледите со впечатлив капут!

Во студените денови капутот е задолжително парче облека, па зошто тогаш да не одберете модел кој се истак...
Освојувајте ги погледите со впечатлив капут! (фото)

Предлог комбинации за модерна есен

Времето е прекрасно, сонцето инспирира, есента ја разубави природата со своите убави бои, па зарем не би ...
Предлог комбинации за модерна есен (фото)

5 парчиња облека кои мажите ги сметаат за привлечни

Кои парчиња облека ја прават жената привлечна? Можеби, многумина веднаш ќе помислат на кратки здолништа и...
5 парчиња облека кои мажите ги сметаат за привлечни (фото)

Како да ја истакнете женственоста во зима?

Со намалувањето на температурите, на дамите им станува потешко да ја истакнат женствената фигура под неко...
Како да ја истакнете женственоста во зима? (фото)

Есенски комбинации според вашата градба на тело

Покрај тоа што редовно ги следите модните трендови и навистина внимавате при изборот на парчиња облека, б...
Есенски комбинации според вашата градба на тело (фото)

Обојте ја есента во црвено!

Веќе е познато дека црвената боја е најголемиот тренд оваа есен, па затоа не двоумете вашите секојдневни ...
Обојте ја есента во црвено! (фото)

10 начини да го подобрите вашиот стил оваа есен

Есента се карактеризира со облачно и постудено време, кога поголемиот дел од деновите се врнежливи, но то...
10 начини да го подобрите вашиот стил оваа есен (фото)

Есенски комбинации за секоја модерна дама

Некои дами со нетрпение очекуваа да дојде есента, бидејќи едвај ги издржаа високите летни температури, на...
Есенски комбинации за секоја модерна дама (фото)

Идеи за есенски комбинации со широки панталони

Широките панталони се одлично парче облека кое може да биде дел од секој ваш изглед. Овој модел на пантал...
Идеи за есенски комбинации со широки панталони (фото)

Модата на Еми наградите 2017

69-тото издание на Еми се одржа во Лос Анџелес, во театарот „Микрософт“. Серијата „The Handmaid's Tal...
Модата на Еми наградите 2017 (фото)

Куси јакнички за оваа есен

Наместо веднаш да ги извадите вашите волнени џемпери и дебели јакни, искористете ја оваа есен и студените...
Куси јакнички за оваа есен (фото)

Џиџи и Бела Хадид ја покажаа сестринската љубов на модна ревија

Познатите сестри Џиџи и Бела Хадид заедно се појавија на модната ревија на Anna Sui, на њујоршката модна ...
Џиџи и Бела Хадид ја покажаа сестринската љубов на модна ревија (фото)

Најдоброто од уличната мода на њујоршката модна ревија

Пролетни, невообичаени и разиграни бои преовладуваа на вчерашното шоу на њујоршката модна ревија. Уличнат...
Најдоброто од уличната мода на њујоршката модна ревија (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com