МОДЕН СВЕТ

Елена Стојановска и Росана Јанков во мисија за славење на женската убавина

„Погледни ја твојата убавина“ е носечката порака на најновата колекција која излезе од работилницата на и...
Елена Стојановска и Росана Јанков во мисија за славење на женската убавина (фото)

6 модели на чизми што секоја девојка треба да ги поседува оваа есен

Oвие класични модели на чизми се токму тоа што и е потребно на секоја девојка за целата наредна сезона. Т...
6 модели на чизми што секоја девојка треба да ги поседува оваа есен (фото)

Погледни ја твојата убавина - Нов едиторијал на Bella

Секоја жена носи со себе уникатен шарм и убавина, негува сопствен имиџ и стил. Но, она што е заедничко за...
Погледни ја твојата убавина - Нов едиторијал на Bella (фото)

Најдобрите модни комбинации на Венецијанскиот филмски фестивал

Меѓународниот филмски фестивал, познат и како „Mostra“, секоја година се одржува во Венеција и највисокат...
Најдобрите модни комбинации на Венецијанскиот филмски фестивал (фото)

5 комбинации кои никогаш не излегуваат од мода

Трендовите постојано се менуваат, еден ден се модерни фармерки украсени со бисери, додека другиот ден е м...
5 комбинации кои никогаш не излегуваат од мода (фото)

Најдобрите модни комбинации на Блејк Лајвли

Познатата американска актерка од секогаш била одличен пример за тоа како треба да изгледа една дама. И по...
Најдобрите модни комбинации на Блејк Лајвли (фото)

Како да го одберете совршениот невестински фустан?

Може да се каже дека денот на нашата венчавка е еден од најважните во нашиот живот. Најголемиот проблем н...
Како да го одберете совршениот невестински фустан? (фото)

Најдобрите модни комбинации на Ема Вотсон

Ема Вотсон е млада актерка, позната по својата улога на Хермиона во филмовите Хари Потер. Таа постојано о...
Најдобрите модни комбинации на Ема Вотсон (фото)

Идеи за свечен изглед за секоја модерна дама

Еве неколку идеи кои ќе ве инспирираат каква комбинација да одберете за вашиот следен свечен изглед.
Идеи за свечен изглед за секоја модерна дама (фото)

Сребрените модни комбинации преовладуваат на црвениот тепих - погледнете ги најубаво облечените дами

Познато е дека славните дами секогаш се грижат да се појават во јавноста во своето најдобро издание и пор...
Сребрените модни комбинации преовладуваат на црвениот тепих - погледнете ги најубаво облечените дами (фото)

5 видови на ѓердани чија мода се враќа

Модните додатоци секогаш го усовршуваат и комплетираат нашиот изглед. Доколку сакате да изгледате неодоли...
5 видови на ѓердани чија мода се враќа (фото)

Бидете во тренд со тиркизни парчиња облека

Најдобар начин за да привлечете внимание со модната комбинација е ако ги одберете парчињата облека кои на...
Бидете во тренд со тиркизни парчиња облека (фото)

Како да ги комбинирате долгите летни фустани?

Долгите фустани се најсоодветната облека за топлите летни денови. Тенки и пријатни, тие може да се комбин...
Како да ги комбинирате долгите летни фустани? (фото)

Тексасот е секогаш во мода

Без разлика дали се работи за панталони, здолниште, фустанче или пак некаква јакна, тексасот секогаш е во...
Тексасот е секогаш во мода (фото)

Најдобрите модни комбинации на Криси Тајген

Познатиот модел и сопруга на пејачот Џон Леџенд не пропушта ниту една прилика за да ја воодушеви јавноста...
Најдобрите модни комбинации на Криси Тајген (фото)

Кајли Џенер во модерни бикини

Најмладата сестра од семејството Кардашијан постојано инспирира со своите модни комбинации и детали. Таа ...
Кајли Џенер во модерни бикини (фото)
Bella prolet 19

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com