МОДЕН СВЕТ

Идеи за свечен изглед за секоја модерна дама

Еве неколку идеи кои ќе ве инспирираат каква комбинација да одберете за вашиот следен свечен изглед.
Идеи за свечен изглед за секоја модерна дама (фото)

Сребрените модни комбинации преовладуваат на црвениот тепих - погледнете ги најубаво облечените дами

Познато е дека славните дами секогаш се грижат да се појават во јавноста во своето најдобро издание и пор...
Сребрените модни комбинации преовладуваат на црвениот тепих - погледнете ги најубаво облечените дами (фото)

5 видови на ѓердани чија мода се враќа

Модните додатоци секогаш го усовршуваат и комплетираат нашиот изглед. Доколку сакате да изгледате неодоли...
5 видови на ѓердани чија мода се враќа (фото)

Бидете во тренд со тиркизни парчиња облека

Најдобар начин за да привлечете внимание со модната комбинација е ако ги одберете парчињата облека кои на...
Бидете во тренд со тиркизни парчиња облека (фото)

Како да ги комбинирате долгите летни фустани?

Долгите фустани се најсоодветната облека за топлите летни денови. Тенки и пријатни, тие може да се комбин...
Како да ги комбинирате долгите летни фустани? (фото)

Тексасот е секогаш во мода

Без разлика дали се работи за панталони, здолниште, фустанче или пак некаква јакна, тексасот секогаш е во...
Тексасот е секогаш во мода (фото)

Најдобрите модни комбинации на Криси Тајген

Познатиот модел и сопруга на пејачот Џон Леџенд не пропушта ниту една прилика за да ја воодушеви јавноста...
Најдобрите модни комбинации на Криси Тајген (фото)

Кајли Џенер во модерни бикини

Најмладата сестра од семејството Кардашијан постојано инспирира со своите модни комбинации и детали. Таа ...
Кајли Џенер во модерни бикини (фото)

Убавината на пастелните бои

Пастелните бои се само уште еден начин повеќе да бидете модерни, а истовремено и нежни и женствени. Светл...
Убавината на пастелните бои (фото)

Комбинезони - совршени за топлите денови

Времето е топло, тешко е да се одберат вистинските парчиња облека, а вие сакате да изгледате модерно и уб...
Комбинезони - совршени за топлите денови (фото)

9 модни комбинации за романтичен состанок

Секоја девојка или пак жена, сака да изгледа убаво за важните мигови од нејзиниот живот.
9 модни комбинации за романтичен состанок (фото)

Како да ги комбинирате летните наметки?

Тенките, памучни наметки, се одличен избор за летните вечери или пак за на плажа. Тие се одличен моден до...
Како да ги комбинирате летните наметки? (фото)

Винтиџ научна фантастика во новата колекција на Гучи

Вака изгледа новата колекција за есен-зима 2017/18 на италијанската модна куќа „Гучи“. Инспирација за ова...
Винтиџ научна фантастика во новата колекција на Гучи (фото)

Никогаш доста од цветни дезени

Парчињата облека со цветни дезени никогаш не излегуваат од мода, а оваа година се особено голем тренд. На...
Никогаш доста од цветни дезени (фото)

Најдобрите модни комбинации на Кејт Мидлтон

Без разлика дали е облечена во елегантен фустан или зимски капут, Кејт Мидлтон секогаш остава одличен впе...
Најдобрите модни комбинации на Кејт Мидлтон (фото)

Каква била модата во 50-тите?

Не е ни чудно што ревиите на најпрестижите модни куќи се инспирирани токму од 50-тите години. За модата о...
Каква била модата во 50-тите? (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com