STREET STYLE

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Овој настан од 1969 година е можеби и еден од најпопуларните и најреволуционерни настани што и се случиле...
ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969 (фото)

Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде!

Ананас, банани, лубеници, цреши, јагоди... разбудете го детскиот дух во себе и облечете се во овошен прин...
Ова е новиот урбан летен стил - витамини и овошје насекаде! (фото)

Модна инспирација – 5 викенд комбинации

Повторниот истиот проблем... не знаете што да облечете и во вашата соба магично се појави хаос
Модна инспирација – 5 викенд комбинации (фото)

Најдобрите Street Style комбинации од модната недела во Париз

Париз е познат како градот на модата и секако дека по париските улици може да се забелжат дами кои ги сле...
Најдобрите Street Style комбинации од модната недела во Париз (фото)

Модна недела во Москва: најдобри Street Style фотографии

Досега ја имаме видено модата низ улиците на Париз, Лондон, Њујорк, Милано па дури и во Скопје, но ретко ...
Модна недела во Москва: најдобри Street Style фотографии (фото)

Street Style во Скопје: фотографии од модерни скопјани

Погледнете ги фотографиите кои нашиот фотограф ги направи, можеби ќе се пронајдете!
 Street Style во Скопје: фотографии од модерни скопјани  (фото)

Од модната недела во Милано

По Њујорк и Лондон, модната недела се префрли во Милано, која трае од 20-26 февруари. Проследете го уличн...
Од модната недела во Милано (фото)

Кога повеќе е повеќе!

Модна инпирација - 20 прекрасни „oversized blazers“
Кога повеќе е повеќе! (фото)

Уличната мода ги најавува трендовите за оваа есен

Се ближи крајот на летото и почетокот на есенската сезона, а дамите кои ја обожаваат модата и ги следат т...
Уличната мода ги најавува трендовите за оваа есен (фото)

Облека за спиење - новиот уличен тренд на познатите дами

Облеката за спиење е новиот тренд на познатите дами и се` повеќе можат да се забележат така облечени како...
Облека за спиење - новиот уличен тренд на познатите дами (фото)

Како да постигнете совршен баланс помеѓу модата и удобноста?

Многупати модерниот изглед знае да направи да се чувствуваме непријатно. Чевлите со високи потпетици или ...
Како да постигнете совршен баланс помеѓу модата и удобноста? (фото)

Уличната мода на модната недела во Лондон

Досега ги видовме дамите кои ги разубавуваа улиците во Париз и Њујорк за време на модните недели, а сега ...
Уличната мода на модната недела во Лондон (фото)

Улична мода на париската модна недела

Се одржа модната недела во Париз, каде што беа презентирани новите колекции на познатите брендови и дизај...
Улична мода на париската модна недела (фото)

Уличната мода на њујоршката модна недела

Како и секогаш, на улиците низ Њујорк можат да се забележат девојки со оригинални комбинации со впечатлив...
Уличната мода на њујоршката модна недела (фото)

Уличната мода на Кеке Палмер

Познатата американска актерка, пејачка и текстописец овој пат низ улиците на Њујорк чекореше со несекојдн...
Уличната мода на Кеке Палмер (фото)

Инспирирајте се од уличната мода за оваа есен

Животниот стил на деловната жена е многу динамичен. Таа својата канцеларија на нарекува свој дом, и нејзи...
Инспирирајте се од уличната мода за оваа есен (фото)
1 2 3 4 5 6 7 8

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com