НОВИТЕТИ

Kaко сè можете да го користите путерот надвор од кујната

Во последно време се водат дебати околу тоа дали и колку треба путерот да се употребува во исхраната, но ...
Kaко сè можете да го користите путерот надвор од кујната (фото)

Aпликации корисни за сите жени

Smart телефоните се токму тоа - паметни. Нивната идеја е со помош на наједноставни апликации да можете со...
Aпликации корисни за сите жени (фото)

Зошто љубиме и зошто вршиме прељубa?

Љубовта е интересна тема за размислување за филозофите, но и за научниците. Прашањето зошто љубиме, можем...
Зошто љубиме и зошто вршиме прељубa? (фото)

27 феноменални работи што можете да ги видите на Google Earth

Google Earth ни дава можност да ја видиме Земјата од друг агол. Овие неверојатни нешта за кои не сме ни с...
27 феноменални работи што можете да ги видите на Google Earth (фото)

Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски
Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио (фото)

Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца

Имате време да ги подготвите сите потребни работи, а ние со нетрпение очекуваме да ги видиме фотографиите...
Разубавете ја велигденската трпеза: идеи за велигденски јајца (фото)

РЕПТИЛ МАРКЕТИ СЕ ПРИДРУЖИЈА КОН ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА 3 МЕСЕЦИ СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ НА РОДИТЕЛИТЕ ШТО КОРИСТЕЛЕ ПОРОДИЛНО

Компанијата Рептил маркетии донесе одлука за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите ш...
РЕПТИЛ МАРКЕТИ СЕ ПРИДРУЖИЈА КОН ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА 3 МЕСЕЦИ СКРАТЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ НА РОДИТЕЛИТЕ ШТО КОРИСТЕЛЕ ПОРОДИЛНО (фото)

Што не е 8 МАРТ?

По повод Меѓународниот ден на жената, сакајќи да стават акцент на актуелноста на проблемите на жените во ...
Што не е 8 МАРТ? (фото)

Како се прави вашиот омилен алкохол?

Дали повремено уживате во некоја чаша алкохол? Ако одговорот е „да“ тогаш веројатно ви се познати барем н...
Како се прави вашиот омилен алкохол? (фото)

Празничен попуст во Morion - 30% на сите парчиња

Скапоцениот и уникатен накит на Морион е вистионскиот начин да ја доживеете новогодишната магија. Разга...
Празничен попуст во Morion - 30% на сите парчиња (фото)

Сер Дејвид Атенбороу: Климатските промени се "најголема закана" за човештвото

Натуралистот Сер Дејвид Атенбороу изјави дека климатските промени се најголема закана за човештвото во по...
Сер Дејвид Атенбороу: Климатските промени се "најголема закана" за човештвото (фото)

Карл Дрого повторно во Game of Thrones

Сите кои не сте љубители на спојлери ве известуваме дека ова е моментот кога треба да престанете да ја чи...
Карл Дрого повторно во Game of Thrones (фото)

Џеси Џеј објави моќна порака за фановите на сознанието дека таа не може да има деца

Џеси Џеј зборуваше за моментот кога докторот ѝ кажал дека не може да има деца.
Џеси Џеј објави моќна порака за фановите на сознанието дека таа не може да има деца (фото)

Мишел Киган апелира до жените да направат скрининг на грлото на матката

Актерката признала дека ја одложувала својата проверка "подолго време", игнорирајќи бројни писма.
Мишел Киган апелира до жените да направат скрининг на грлото на матката (фото)

Сезоната на забави е тука - Mango со нова колекција за свечените пригоди

Светот е полн со обични нешта. Создадете го вашето уникатно сценарио.
Сезоната на забави е тука - Mango со нова колекција за свечените пригоди (фото)

Мет Хенкок: Лекарите треба да препишуваат концерти и миксети

Плановите на владата за „социјално пропишување" може да видат препорачани докторски концерти и музички пл...
Мет Хенкок: Лекарите треба да препишуваат концерти и миксети (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com