НОВИТЕТИ

8 работи кои не треба да ги носите кога патувате со авион

Кога патувате со авион, без разлика на тоа дали летот е подолг или пократок, сепак е важно да се чувствув...
8 работи кои не треба да ги носите кога патувате со авион (фото)

150 години стара слика ги шокираше сите - дознајте зошто!

На слика од 1860 година е насликана жена која се движи со погледот кон мобилен телефон, со маж пред неа, ...
150 години стара слика ги шокираше сите - дознајте зошто! (фото)

Интересни факти за мажите

Мажи... кој може да ги разбере? Има една стара, позната изрека која вели дека жените се од Венера, а мажи...
Интересни факти за мажите (фото)

Фасцинантни факти за луѓето родени во ноември

Доколку сте родени во ноември или пак познавате некоја личност којашто е родена овој месец, тогаш овие фа...
Фасцинантни факти за луѓето родени во ноември (фото)

50 строги правила кои претседателските семејства мораат да ги почитуваат

Поранешната Прва дама на САД, Мишел Обама, еднаш изјави: Навистина не го знаете тоа што не го знаете доде...
50 строги правила кои претседателските семејства мораат да ги почитуваат (фото)

Интересни факти за Ноќ на вештерките

Денес е Ноќ на вештерките, празник кој потекнува од ирците, кои на овој ден го посветиле на мртвите. Со т...
Интересни факти за Ноќ на вештерките (фото)

Cosmostore – нова онлајн продавница за козметички производи

Отсега омилените брендирани парфеми и креми можете да ги купите од дома!
Cosmostore – нова онлајн продавница за козметички производи (фото)

Што гледате прво на овие фотографии?

Првата работа која ќе ја видите на овие фотографии кажува многу за вашиот карактер!
Што гледате прво на овие фотографии? (фото)

Русинка која прави неверојатни транформации

18-годишната Илона Бугаева успева да се транформира буквално во која личност ќе посака. Нејзините фотогра...
Русинка која прави неверојатни транформации (фото)

3Д пешачки премин во рибарско гратче во Исланд

3Д пешачки премин кој ги успорува забрзаните автомобили.
3Д пешачки премин во рибарско гратче во Исланд (фото)

Нов серијал на кратки видеа со млади македонски дизајнери на мебел

Платформата за дизајн и развој на мебел, House of 1000 Designers, започна серијал на кратки видеа кои ги ...
Нов серијал на кратки видеа со млади македонски дизајнери на мебел (фото)

Најдобрите свадбени фотографии направени во 2017 кои навистина ќе ве воодушеват

Денот на свадбата е еден од најважните денови во животот на младите, заљубени луѓе, па затоа поголемиот д...
Најдобрите свадбени фотографии направени во 2017 кои навистина ќе ве воодушеват (фото)

13 женски работи кои мажите сакаат да ги прават

Љубовта кон слатки мачиња, романтички филмови и книги, козметички продукти... сите овие работи најчесто ќ...
13 женски работи кои мажите сакаат да ги прават (фото)

Нов Рептил маркет во населба Лисиче

Рептил маркети е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во град...
Нов Рептил маркет во населба Лисиче (фото)

Денес е Меѓународниот ден на кафето

Кафето е дел од секојдневието на секоја личност. Некои луѓе обожаваат да го пијат во големи количини, дод...
Денес е Меѓународниот ден на кафето (фото)

Застанете и погледнете ја вашата убавина

Нашиот бренд за првокласна модна облека Bella во рамки на кампањата „Погледни ја твојата убавина“ ги потт...
Застанете и погледнете ја вашата убавина (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com