НОВИТЕТИ

Медитацијата како мултидимензионален феномен и техника што во клиничиот и психотераписки сетинг може да се користи на различни начини

Интегриран тандемски пристап кој носи добросостојба и трајни промени. Пристап кој цели кон човеков раст, ...
Медитацијата како мултидимензионален феномен и техника што во клиничиот и психотераписки сетинг може да се користи на различни начини (фото)

TEСТ: Колку возрасно се чувствувате?

Сè уште сте студент или само што сте дипломирале и сте се вработиле, а се чувствувате како да сте возрасн...
TEСТ: Колку возрасно се чувствувате? (фото)

Уметник прави прекрасни букети од печурки наместо цвеќиња

Запознајте ја Џил Блис. Таа живее на остров во Салишкото море и собира невообичаени печурки.
Уметник прави прекрасни букети од печурки наместо цвеќиња (фото)

Дизајнерско студио скриено под мост

Ова неверојатно студио за работа го направил шпанскиот дизајнер Фернандо Абеланас.
Дизајнерско студио скриено под мост (фото)

„When in X“, нов македонски стартап кој ќе ја промени туристичката индустрија во Македонија и регионот

Македонскиот стартап „When in X“ штотуку лансираше нова мобилна апликација која ќе ги поврзе туристите на...
„When in X“, нов македонски стартап кој ќе ја промени туристичката индустрија во Македонија и регионот (фото)

Денес се одбележуваат 20 години од смртта на принцезата Дијана

На 31 август 1997 се случи сообраќајната незгода во која принцезата Дијана го изгуби својот живот. Денес ...
Денес се одбележуваат 20 години од смртта на принцезата Дијана (фото)

9 правила кои секоја принцеза мора да ги почитува

Секоја девојка сонува да биде принцеза и еден ден да го запознае својот принц на бел коњ и до крајот на ж...
9 правила кои секоја принцеза мора да ги почитува (фото)

Јапонски уметник лансира цвеќиња во вселената

Јапонскиот уметник Азума Макото е уметник кој работи со цвеќиња на фасцинантни екперименти.
Јапонски уметник лансира цвеќиња во вселената (фото)

Како изгледа 70 каратен дијамант?

Постојано гледаме фотографии од неверојатни, луксузни свадби низ светот, а овој пат вниманието го привлеч...
Како изгледа 70 каратен дијамант? (фото)

Just Give

Just Give... Skopje е група наменета за сите вас кои сакате да поклонувате работи, кои не ви се потребни,...
Just Give (фото)

СЀ ПОВЕЌЕ СКОПЈАНИ САКААТ ДА БИДАТ УРБАНИ ХЕРОИ

Музичари, архитекти, дизајнери и сликари, помлади и постари граѓани, не дозволија да бидат спречени од ви...
СЀ ПОВЕЌЕ СКОПЈАНИ САКААТ ДА БИДАТ УРБАНИ ХЕРОИ (фото)

Тунел од книги за страсните љубители на читањето

Оваа книжарница и библиотека се наоѓа во источна Кина. Таа е претворена во бесконечен тунел со книги со п...
Тунел од книги за страсните љубители на читањето (фото)

Последна летна распродажба по најниски цени во Skopje City Mall!

Нашиот најголем трговски центар Skopje City Mall и оваа летна сезона ја затвора со најголемите финални ...
Последна летна распродажба по најниски цени во Skopje City Mall! (фото)

14 интересни факти за женското тело

Женското тело претставува чудо на природата и крие многу мистерии.
14 интересни факти за женското тело (фото)

Магични фотографии од најубавите места во светот

Овој фотограф патува за да создаде магични фотографии од девојки во прекрасни фустани.
Магични фотографии од најубавите места во светот (фото)

Невообичаени слонови кои цртаат

Овие прекрасни животни живеат во Тајланд. Тие се научени да ја држат четката и постојано надгледувани од ...
Невообичаени слонови кои цртаат (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com