НОВИТЕТИ

KАКО ДА СЕ ПОГРИЖИТЕ ЗА ВАШИТЕ СОБНИ РАСТЕНИЈА ДОДЕКА СТЕ НА ЛЕТЕН ОДМОР

Периодот на летни одмори е веќе започнат и претставува одличен начин да се одмориме и релаксираме. Од дру...
KАКО ДА СЕ ПОГРИЖИТЕ ЗА ВАШИТЕ СОБНИ РАСТЕНИЈА ДОДЕКА СТЕ НА ЛЕТЕН ОДМОР (фото)

Прекрасен накит направен од живи растенија

Овој интересен накит не е направен од обични цвеќиња.
Прекрасен накит направен од живи растенија (фото)

Најдобрите фотографии од патувања за 2017

Овие неверојатни фотографии биле избрани за најдобри на натпреварот на National Geographic 2017 за најдоб...
Најдобрите фотографии од патувања за 2017 (фото)

Lumio - практична ламба во форма на книга

Lumio e интересна и одлично дизајнирана ламба. Таа е составена од ЛЕД светилки, додека пак корицата е нап...
Lumio - практична ламба во форма на книга (фото)

Приватниот живот на Мерлин Монро

Животот на оваа дама бил нешто за кое јавноста отсекогаш се интересирала. Љубопитноста станала уште погол...
Приватниот живот на Мерлин Монро (фото)

Луксузен рачен часовник кој го покажува движењето на планетите

Овој луксузен рачен часовник наречен „Midnight Planеtarium“ бил дизајниран од страна на Ван Клиф & Арпелс...
Луксузен рачен часовник кој го покажува движењето на планетите (фото)

Како се служи кафето низ земјите во светот

Секое утро, илјадници луѓе низ светот го започнуваат денот со кафе. Но кафето не секаде е исто. Секоја зе...
Како се служи кафето низ земјите во светот (фото)

Најстарите фотографии од познатите градови

Овие фотографии се сведок за тоа колку поинаков бил животот во минатото во познатите светски градови. Без...
Најстарите фотографии од познатите градови (фото)

Запознајте ја Алиса - девојчето што ги инспирираше приказните за земјата на чудата

Дали знаевте дали Алиса од земјата на чудата навистина постоела?
Запознајте ја Алиса - девојчето што ги инспирираше приказните за земјата на чудата (фото)

16 илустрации кои ја отсликуваат реалноста

Стефан Шмиц е талентиран уметник од Швајцарија, чии илустрации изненадуваат со длабочина и симболизам. Пр...
16 илустрации кои ја отсликуваат реалноста (фото)

12 бескорисни пронајдоци

За жал, луѓето не секогаш својата креативност ја насочуваат кон паметни и корисни работи. Иако овие изуми...
12 бескорисни пронајдоци (фото)

Најубавите напуштени места во светот

Овие напуштени локации некогаш биле полни со живот. Денес тие се сосема празни и без жители, што ги прави...
Најубавите напуштени места во светот (фото)

Скопје пред катастрофалниот земјотрес

На овој ден пред 54 години Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по меркалиевата скала, односно...
Скопје пред катастрофалниот земјотрес (фото)

Мајки и ќерки со исти фустани за матура

Одбирањето на фустан за матурската вечер никогаш не било лесна работа. Поради тоа сè почесто гледаме...
Мајки и ќерки со исти фустани за матура (фото)

30% попуст на целата летна колекција во спортската продавница на Hummel

На западниот дел од Спортскиот Центар Јане Сандански е официјалниот фан шоп на Вардар, и спортските колек...
30% попуст на целата летна колекција во спортската продавница на Hummel (фото)

9 причини за предвремено стареење

Стареењето е нешто што не можеме да го избегнеме, но сепак некои луѓе стареат побрзо од други.
9 причини за предвремено стареење (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com