НОВИТЕТИ

Тетоважи инспирирани од архитектурата

Секоја личност ја доживува тетоважата на свој начин и доколку одлучи да се тетовира тогаш размислува за р...
Тетоважи инспирирани од архитектурата (фото)

Панорамски фотографии кои не испаднале според планот

Модерните камери навистина можат да направат чуда! Сè повеќе можеме да видиме професионални фотограф...
Панорамски фотографии кои не испаднале според планот (фото)

Рекреирајте тенис на отворените терени на „Теннис Парк“

Спортувајте и рекреаирајте се во текот на цело лето на терените на ТК „Теннис Парк”. „Теннис Парк“ распол...
Рекреирајте тенис на отворените терени на „Теннис Парк“ (фото)

Непознатите приказни позади познатите фотографии

Постојат голем број на фотографии, кои се сметаат за познати и сигурно многу пати сте ги виделе на соција...
Непознатите приказни позади познатите фотографии (фото)

Морски специјалитет во Hotel Russia & Spa – лигњи на скара

Сите морски плодови - шкампи, јастог, октопод, лигњи и школки се сиромашни со калории па се идеална храна...
Морски специјалитет во Hotel Russia & Spa – лигњи на скара (фото)

Авиокомпанија од Кина со прекрасни униформи за вработените

Една авиокомпанија од Кина го промени дрес кодот и за своите вработени обезбеди уникатни и модерни унифор...
Авиокомпанија од Кина со прекрасни униформи за вработените (фото)

Уникатни идеи за вашата прва тетоважа

Доколку сè уште не сте ја направиле вашата прва тетоважа, а сакате да го сторите тоа, ви предлагаме ...
Уникатни идеи за вашата прва тетоважа (фото)

10 изреки на латински јазик од големите умови

Иако латинскиот јазик се смета за изумрен, во минатото тој бил доминантен во книжевноста и уметностите.
10 изреки на латински јазик од големите умови (фото)

Бидете дел од шампионското семејство на Вардар

Ракометниот клуб „Вардар“ ги повикува сите правни субјекти во Република Македонија да бидат дел од шампио...
Бидете дел од шампионското семејство на Вардар (фото)

Примамливи пакет услуги во Hotel Russia & Spa

Во месец јули искористете ја можноста за користење на 1 час спа услуги + 45 мин релакс масажа по невероја...
Примамливи пакет услуги во Hotel Russia & Spa (фото)

Овој прекрасен невестински фустан е всушност торта !

Неверојатниот дизајн на овој фустан направи сите да се запрашуваат - дали е венчаница или пак торта? Оваа...
Овој прекрасен невестински фустан е всушност торта ! (фото)

Плати 2000 денари во јули, вежбај гратис во август во аеробик центарот

Нова летна понуда во аеробик центарот при СЦ ,,Јане Сандански” која не смеете да ја пропуштите! Уплатете ...
Плати 2000 денари во јули, вежбај гратис во август во аеробик центарот (фото)

11 интересни факти кои треба да ги знаете

Секој човек учи додека е жив. Иако можеби сметате дека знаете многу работи и имате познавање од различни ...
11 интересни факти кои треба да ги знаете (фото)

19 фотографии од чудни играчки за деца

Сите деца се радуваат на играчки, а купувањето играчки заедно со децата знае да биде навистина забавно. Н...
19 фотографии од чудни играчки за деца (фото)

Во Hotel Russia & Spa, секогаш добивате повеќе

Ако некогаш сте се прашувале зошто треба да подлегнете на масажа, по овие аргументи нема да помислите веќ...
Во Hotel Russia & Spa, секогаш добивате повеќе (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com