НОВИТЕТИ

Современа комуникација во воздушниот сообраќај

Со сигурен, модерен и ефикасен систем за комуникација до поголема безбедност
Современа комуникација во воздушниот сообраќај (фото)

Нови заводливи вкусови сладолед во Hotel Russia & Spa

Летото е незамисливо без омилениот, ладен десерт – сладоледот. На заводливите вкусови сладолед им се преп...
Нови заводливи вкусови сладолед во Hotel Russia & Spa (фото)

Книги кои можете да ги читате ова лето

Летните денови се идеални за читање на добра книга, па затоа ова лето искористете го да уживате во страни...
Книги кои можете да ги читате ова лето (фото)

Aвтоперална Sonax во СЦ „Јане Сандански“

Временската прогноза за оваа недела наговестува топло и сончево време, и температура до 35-от степен, а т...
Aвтоперална Sonax во СЦ „Јане Сандански“ (фото)

10 факти за Рим кои наставниците во училиште не ви ги кажале

По сè изгледа дека антички Рим не е карактеристичен само по познати филозофи, гладијатори и театри. Римја...
10 факти за Рим кои наставниците во училиште не ви ги кажале (фото)

5-годишно девојче слика галаксии и ги донира заработените пари

5-годишната Кеси, која започнала да слика уште на 3-годишна возраст, заработува со тоа што слика галаксии...
5-годишно девојче слика галаксии и ги донира заработените пари (фото)

Резервирајте апартман и добијте гратис превоз до аеродром

Hotel Russia & Spa е идеален избор за деловни луѓе, спортисти и сите оние кои туристички го посетуваат Ск...
Резервирајте апартман и добијте гратис превоз до аеродром (фото)

Нови летни пијалаци во кафе-бар Теннис Парк

Кафе-барот ,,Теннис Парк” кој е дел од СЦ ,,Јане Сандански”, подготви специјални летни пијалаци. Новото л...
Нови летни пијалаци во кафе-бар Теннис Парк (фото)

Плаќате четири, а добивате пет масажи

Масажата може да биде терапија, но и одлична превенција. Го ослободува телото од напнатост, ја поттикнува...
Плаќате четири, а добивате пет масажи (фото)

Како изгледа најдобриот аеродром во светот

Со базен на покривот, внатрешни градини и своја верзија на Hello Kitty кафуле, може да се каже дека Меѓун...
Како изгледа најдобриот аеродром во светот (фото)

Погледнете како изгледаат првите фотографии во боја

Сите сме навикнати на црно-белите фотографии од минатото, но дали некогаш сте размислувале како изгледаат...
Погледнете како изгледаат првите фотографии во боја (фото)

„Ресторан со погрешни нарачки“ - место во Јапонија каде работат луѓе со деменција

Сигурно и вие се нервирате кога ќе седнете во некој ресторан и кога ќе ви ја згрешат нарачката. Но, во ов...
„Ресторан со погрешни нарачки“ - место во Јапонија каде работат луѓе со деменција (фото)

Новитет на пазарот - Ѓевреци со уникатни вкусови од Жито Лукс

Жито Лукс започна со производство и продажба наѓевреци, збогатувајќи ја понудата на пазарот со четири нов...
Новитет на пазарот - Ѓевреци со уникатни вкусови од Жито Лукс (фото)

Нешто се готви

Четворица насмеани пекари во совршено бели облеки со престилки со убава боја, на откачени велосипеди, ова...
Нешто се готви (фото)

Нешто се готви

Дека нешто се готви, нема збор. Тоа го потврдува и изгледот и облеката, а и тоа дека се навистина активни...
Нешто се готви (фото)

Семејни портрети кои ќе ве разнежат

Ретко кој ужива во тоа да доживее да ги запознае своите правнучиња или пак прадедо и прабаба. Во оваа гал...
Семејни портрети кои ќе ве разнежат (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com