НОВИТЕТИ

Двојно задоволство во Спа Центар Anne Semonin

Разгалете се себе си и Вашето семејство во Спа Центарот Anne Semoninво Hotel Russia & Spa. Одберете семее...
Двојно задоволство во Спа Центар Anne Semonin (фото)

Совети за поквалитетен сон и полесно расонување

Дали често ви се случува со нетрпение да очекувате да дојдете дома и да легнете да спиете, но откако ќе г...
Совети за поквалитетен сон и полесно расонување (фото)

Секој сон има порака за сонувачот

Сонот е кралски пат кон интегрираноста.
Секој сон има порака за сонувачот (фото)

Нешто се готви

Фотографијата што вчера ја добивме од читателот, денес се повторува и од други наши читатели и од разни л...
Нешто се готви (фото)

Нешто се готви

Денес е необичен ден. Во нашата редакција тукушто добивме фотографија од наш читател од многу интересна г...
Нешто се готви (фото)

Огромен интерес на Македонците за Lyoness услугите

18.000 луѓе во Прага, 30.000 во Торино... Интересот за Lyoness постојано расте. Македонците се едни од на...
Огромен интерес на Македонците за Lyoness услугите (фото)

Специјален попуст од 30% во Hummel за сите членови на аеробик центарот

Освен членовите на фитнес центарот Cybex, специјални ваучери со 30% попуст на целата пролет-лето Hummel к...
Специјален попуст од 30% во Hummel за сите членови на аеробик центарот (фото)

Неверојатни оптички илузии

Нема да им верувате на очите!
Неверојатни оптички илузии (фото)

Како да купувате онлајн безбедно?

Купувањето онлајн е многу полесно од одењето низ продавници цел ден. Ако веќе се навикнавте да купувате о...
Како да купувате онлајн безбедно? (фото)

Атрактивни попусти во Спа Центарот во Hotel Russia & spa

Дерматолозите препорачуваат секојдневно користење на хидратантна крема. Исто како што секојдневното миење...
Атрактивни попусти во Спа Центарот во Hotel Russia & spa (фото)

Како да си го олесните животот според Фенг Шуи

Не зависи сè од среќните околности, и не постојат луѓе со предодредена среќа во животот. Сè зависи од тоа...
Како да си го олесните животот според Фенг Шуи (фото)

SmartFlex машините за садови од Gorenje се број еден во ефикасност на миење садови

Стигнаа резултатите од тестирањето: SmartFlex машините за садови од Gorenje, произведени во Словенија и с...
SmartFlex машините за садови од Gorenje се број еден во ефикасност на миење садови (фото)

Мозокот ни ги издава тајните

Човековиот мозок може да ги реши и најсложените проблеми. Тој работи како суперкомпјутер. Но понекогаш пр...
Мозокот ни ги издава тајните (фото)

Насмевката е загарантирана во Hotel Russia & Spa

Во последната недела од месец април, Спа Центар Anne Semonin во Hotel Russia & spa Ви нуди неверојата пон...
Насмевката е загарантирана во Hotel Russia & Spa (фото)

Да им помогнеме на Beatrix Crew да одат на Светско!

На девојките и дечките од Beatrix Crew им е потребна вашата помош да бидат дел од ESDU Светското првенств...
Да им помогнеме на Beatrix Crew да одат на Светско! (фото)

Обновете ја енергијата во Hotel Russia & Spa

Во првата недела од месец април Спа центар Anne Semonin во Hotel Russia & Spa Ви нуди одлична понуда која...
Обновете ја енергијата во Hotel Russia & Spa (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com