НОВИТЕТИ

Неверојатно примамливи понуди од Hotel Russia & Spa

Велигденските празнувања започнаа! Ви подаруваме екстра промоција - користете ги Спа услугите во Спа Цент...
Неверојатно примамливи понуди од Hotel Russia & Spa (фото)

Каква личност е тој според неговата пијачка

Конечно излегувате на долгоочекуваниот состанок и веројатно сакате да дознаете се за него. Но наместо да ...
Каква личност е тој според неговата пијачка (фото)

Интересни фотографии со огледалце

Овие фотографии се всушност отликување од огледалце. Фотографката вели дека првиот пат кога се слушило ва...
Интересни фотографии со огледалце (фото)

Феноменот гледање низ прозор или сонување со отворени очи

Колку пати ви се случило да се фатите себеси како гледате низ прозорецот наместо да работите, учите, чита...
Феноменот гледање низ прозор или сонување со отворени очи (фото)

Велигден или Пасха – семејно празнување на Христовото воскресение

По 40-дневните пости, за православните христијани во Русија и во Македонија, се прославува најголемиот пр...
Велигден или Пасха – семејно празнување на Христовото воскресение (фото)

Рекреирајте тенис на отворените терени на Теннис Парк

Тука краток текст за сторијаИскористете го целосно убавото и сончево време и рекреирајте се на терените...
Рекреирајте тенис на отворените терени на Теннис Парк (фото)

Едноставни начини за чистење на кујната

Кујната е дел од домот за којшто треба да се грижиме постојано да биде чист и среден. Во кујната секојдне...
Едноставни начини за чистење на кујната (фото)

Обновете ја енергијата во Hotel Russia & Spa

Во првата недела од месец април Спа центар Anne Semonin во Hotel Russia & Spa Ви нуди одлична понуда која...
Обновете ја енергијата во Hotel Russia & Spa (фото)

100-годишна еволуција на свадбените торти

Најважниот ден во животот на секој заљубен не смее да помине без совршената свадбена торта околу која мно...
100-годишна еволуција на свадбените торти (фото)

Како изгледа изгрејсонцето на другите планети

Невозможно е да се замисли животот на нашата планета Земја без Сонцето. Сигурно досега многупати сте ужив...
Како изгледа изгрејсонцето на другите планети (фото)

Интересни фотографии направени во вистинскиот момент

Совршени фотографии се оние коишто се направени во вистинскиот момент. Кога знаете дека тоа што следува е...
Интересни фотографии направени во вистинскиот момент (фото)

Отворена сезоната на падел во ТК Теннис Парк

Откако температурите се повисоки во нашиот град, освен што можете да играте тенис на отворените терени на...
Отворена сезоната на падел во ТК Теннис Парк (фото)

47-годишна жена која го привлече вниманието на сите со фотографиите на Инстаграм

Се работи за дама по име Жаклина, којашто е заљубена во модата и која покрај тоа што има 47 години изглед...
47-годишна жена која го привлече вниманието на сите со фотографиите на Инстаграм (фото)

Девојките му се благодарни на оној што ја измисли играта Lickster

Игра со лижење којашто за кратко време привлече големо внимание!
Девојките му се благодарни на оној што ја измисли играта Lickster (фото)

Дали сте за afterwork во спа центар?

Во денешно време постојано сме под голем стрес, работиме напорно и секојдневно се соочуваме со многу проб...
Дали сте за afterwork во спа центар? (фото)

Совршена понуда од Спа Центар Anne Semonin

Започнете го денот на совршен начин! Уживајте во благодетите што Ви ги нуди Спа центар Anne Semonin во Ho...
Совршена понуда од Спа Центар Anne Semonin (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com