НОВИТЕТИ

Проверете ги актуелните понуди во Hotel Russia & Spa

Во рибата и другите морски специјалитети не мора нужно да уживате некаде покрај море. Изберете кој морски...
Проверете ги актуелните понуди во Hotel Russia & Spa (фото)

25 неверојатни црно-бели фотографии

Неверојани фотографии кои ќе ви го одземат здивот!
25 неверојатни црно-бели фотографии (фото)

Игротека Бајка со нова фан страна

Игротека „Бајка“ која се наоѓа во западниот дел од Спортскиот центар „Јане Сандански“ отсега има своја фа...
Игротека Бајка со нова фан страна (фото)

Кој не би посакал да студира на некој од овие универзитети?

Погледнете како изгледаат едни од најубавите универзитети низ светот! <br /> <br />На овие ме...
Кој не би посакал да студира на некој од овие универзитети? (фото)

Светски ден на оралното здравје

Денес е Светски ден на оралното здравје, посветен на подигнување на свеста кај луѓето низ целиот свет, за...
Светски ден на оралното здравје (фото)

Интересно видео за историјата на чоколадото

Во ова интересно видео можете да ја погледнете историјата на чоколадото, кога тоа било пронајдено и како ...
Интересно видео за историјата на чоколадото (фото)

Неверојатна понуда од Корани ИС

Рацете и ноктите се забележуваат веќе во првиот контакт со друга личнсот, затоа мора да се има в предвид ...
Неверојатна понуда од Корани ИС (фото)

20 фотографии кои навистина ќе ве воодушеват

По напорниот работен ден време е да се опуштите и да ги одморите мислите. Најдобар начин да го направите ...
20 фотографии кои навистина ќе ве воодушеват (фото)

Брилијантни пронајдоци кои ќе ви го олеснат животот

Нови брилијатни пронајдоци коишто сигурно ќе ги сметат за одлични!
Брилијантни пронајдоци кои ќе ви го олеснат животот (фото)

Sparkles во Скај Бар

Ви препорачувамеовој викенд да го започнете во Скај Бар. На осмиот кат од хотелот Руссиа е сместен еден п...
 Sparkles во Скај Бар (фото)

Стартува новата фит-дисциплина во аеробик центарот на СЦ „Јане Сандански“

Од оваа недела стартува новоформираната група со последната дисциплина во аеробик центарот при СЦ „Јане С...
Стартува новата фит-дисциплина во аеробик центарот на СЦ „Јане Сандански“ (фото)

Пиргановски и Стоилковска победници на турнирот во Зелен тенис

Викендов на терените на „Теннис Парк” при Спортскиот Центар „Јане Сандански” се одигра турнир во Зелен те...
Пиргановски и Стоилковска победници на турнирот во Зелен тенис (фото)

Кој не би посакал ваков кралски третман?

Искусете кралски третман во Спа Центар Anne Semonin во Hotel Russia & spa! Двајца стручно обучени и искус...
Кој не би посакал ваков кралски третман? (фото)

Три намирници кои ќе го вратат во живот омиленото цвеќе

Речиси секоја жена се радува на домашните цвеќиња и секојдневно им посветува посебно внимание, ги полева ...
Три намирници кои ќе го вратат во живот омиленото цвеќе (фото)

Македонскиот бренд „SIGNORI” на Fashion TV

Најновата реклама на SIGNORI - „The Power Suit“, наскоро ќе се појави на светскaта модна телевизија Fashi...
Македонскиот бренд „SIGNORI” на Fashion TV (фото)

Медицинска масажа во Anne Semonin

Во 21-от век масажата стана важна дополнителна терапија и важен дел од алтернативната медицина и има мног...
Медицинска масажа во Anne Semonin (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com