НОВИТЕТИ

Вашиот изглед е во рацете на врвни стилисти во Корани ИС

Салонот за убавина КОРАНИ ИС е лоциран во хотел Руссиа и е во рамки на СПА центарот. Нуди разни видови на...
Вашиот изглед е во рацете на врвни стилисти во Корани ИС (фото)

Oтворено првенство на Македонија во Зелен Тенис во ТК Теннис Парк

Македонската Тениска Федерација ги поканува сите јуниори и јуниорки до 11 години да се пријават на Отворе...
Oтворено првенство на Македонија во Зелен Тенис во ТК Теннис Парк (фото)

Март – месец на жената и 20% попуст на членарините во теретаната Cybex

По повод празникот на жените 8-ми март, сите жени овој месец во фитнес центарот Cybex добиваат 20% попуст...
Март – месец на жената и 20% попуст на членарините во теретаната Cybex (фото)

Фотографии за кои нема да верувате дека не се фотошоп

Многупати досега видовме дека планетата Земја е неверојатно место за живеење, со прекрасна природа и необ...
Фотографии за кои нема да верувате дека не се фотошоп (фото)

Новитети од Hotel Russia & Spa

Сакаме да се чувствувате посебно со секоја ваша посета во ресторанот во Hotel Russia & Spa. Затоа одлучив...
Новитети од Hotel Russia & Spa (фото)

Дали сте за ново доживување во Скај Бар?

Скај Бар во Hotel Russia & Spa секогаш е отворен за гостите кои посакуваат нешто поинакво, сосема професи...
Дали сте за ново доживување во Скај Бар? (фото)

Автоперална Sonax – За блескаво и чисто возило

Автопералната Sonax е вистинско место за одржување на хигиената на вашите возила. Работиме со најквалитет...
Автоперална Sonax – За блескаво и чисто возило (фото)

Подарете убавина за Осми Март

Доколку се уште размислувате што ќе ѝ подарите на Вашата понежна половина по повод Денот на жената 8-ми M...
Подарете убавина за Осми Март (фото)

Нова фит-дисциплина во аеробик центарот на СЦ Јане Сандански

Аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански ”, освен што нуди аеробик, пилатес и Insanity програма, од март ќ...
Нова фит-дисциплина во аеробик центарот на СЦ Јане Сандански (фото)

Hotel Russia & Spa ги проширува своите капацитети

Луксузниот Hotel Russia & Spa најавува отворање на нов салон за убавина „Корани ИС”, кој ќе располага со ...
Hotel Russia & Spa ги проширува своите капацитети (фото)

Спа викенд во хотел Руссиа

Деновите од викенд посветете си ги себеси, за комплетно опуштање и релаксација на телото и умот. Тимот на...
Спа викенд во хотел Руссиа (фото)

Кетеринг услуга на ресторан хотел Руссиа за Вашите важни денови

Постојат настани кога сакате Вашите гости да доживеат нешто посебно, кога сакате сé да помине совршено, д...
Кетеринг услуга на ресторан хотел Руссиа за Вашите важни денови (фото)

НАСА откри нови егзопланети

Егзопланета е планета којашто се наоѓа надвор од Соларниот систем. Првите потврдени откривања на егзоплан...
НАСА откри нови егзопланети (фото)

Палачинки подготвени со љубов – Масленица во хотел Руссиа

Дали ги пробавте палачинките кои за вас ги подготвуваат нашите мајстори во кујна? Посебно за празникот Ма...
Палачинки подготвени со љубов – Масленица во хотел Руссиа (фото)

Polleo Sport со трета продавница во Македонија!

Најголемиот ланец на продавници во југоисточна Европа за спортски суплементи, органска и здрава храна, фи...
Polleo Sport со трета продавница во Македонија! (фото)

18 фотографии од минатото кои навистина ќе ве фасцинираат

Фотографиите претставуваат временска машина којашто може да ве врати во минатото и да разбуди неверојатни...
18 фотографии од минатото кои навистина ќе ве фасцинираат (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com