НОВИТЕТИ

Најубавите урбани приказни на едно место

За вистинските љубители, џезот претставува стил на живот, а не само музика. Токму затоа Скај Бар со голем...
Најубавите урбани приказни на едно место (фото)

Познатите градови низ светот фотогафирани одозгора

Досега имаме видено илјадници фотографии од прекрасните градови од Европа како и од другите познати градо...
Познатите градови низ светот фотогафирани одозгора (фото)

Омиленото јадење на Татјана Хмирова

По напорните тренинзи, ракометарите и ракометарките на Вардар често можете да ги забележите во ресторанот...
Омиленото јадење на Татјана Хмирова (фото)

Топли напитоци во кафе-бар „Бајка“

Додека вашите деца се забавуваат во игротеката со дадилки кои воедно се дипломирани педагози, вие опуштет...
Топли напитоци во кафе-бар „Бајка“ (фото)

27-годишна девојка која ги посети сите 196 земји во светот

27-годишната Кејси де Пекол е првата жена којашто ги посети сите земји во светот. Таа за 18 месеци и 26 д...
27-годишна девојка која ги посети сите 196 земји во светот (фото)

Во име на љубовта и виното

Било да се одлучите да го прославите Свети Трифун или Свети Валентин, денеска не спротивставувајте ѝ се н...
Во име на љубовта и виното (фото)

Како изгледаат стадионите во Рио шест месеци по Олимписките игри

Летните Олимписки игри во 2016 година се одржуваа во еден од најголемите градови во Бразил, Рио де Женеир...
Како изгледаат стадионите во Рио шест месеци по Олимписките игри (фото)

10 начини за употреба на кондом кои досега не сте ги знаеле

На сите ни е познато која е вистинската намена на кондомите, но тоа што ретко кој го знае е дека тој е му...
10 начини за употреба на кондом кои досега не сте ги знаеле (фото)

„Наполнете ги батериите“ со Спорт салата

Потребна ви е енергија за да го поминете остатокот од денот? Ве чекаме во ресторанот на хотел Руссиа на н...
„Наполнете ги батериите“ со Спорт салата (фото)

Нови термини за спортска градинка во аеробик центарот на СЦ „Јане Сандански“

Аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански” од спортови за деца освен ритмичка гимнастика нуди и спортска гр...
Нови термини за спортска градинка во аеробик центарот на СЦ „Јане Сандански“ (фото)

Шизење со DJ Antonio John во Скај Бар

Од овој петок уште една оригинална понуда доаѓа од хотел Руссиа. Забавите во Скај Бар се збогатуваат со у...
Шизење со DJ Antonio John во Скај Бар (фото)

Откриен е изгубен континент на дното на Индискиот Океан

Додека сме преокупирани со откривање на нови ѕвезди, галаксии и планети, забораваме дека на нашата планет...
Откриен е изгубен континент на дното на Индискиот Океан (фото)

Пин-ап фотографии направени под вода

Пин-ап фотосесиите беа многу популарни во доцните 30-ти години на минатиот век. Но, американскиот фотогра...
Пин-ап фотографии направени под вода (фото)

Препуштете ѝ се на магијата во Скај Бар

Музичката култура многу тешко се гради, но лесно се руши. Заради тоа хотел Руссиа ја негува пасијата за џ...
Препуштете ѝ се на магијата во Скај Бар (фото)

Последно намалување на производите во спортската продавница на Hummel

Спортската продавница на данскиот бренд Hummel се наоѓа во западниот дел од Спортскиот центар „Јане Санда...
 Последно намалување на производите во спортската продавница на Hummel (фото)

Убавината на обичните жени низ светот

Овие прекрасни фотографии од различни жени ширум светот се направени од девојка од Романија, којашто е по...
Убавината на обичните жени низ светот (фото)

Мастерклас на Виктор Косаковски и работилница на Јана Цисар на 10. МакеДокс

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com