НОВИТЕТИ

Пацификот воведе забрана на креми за сончање

Палау во западниот дел на Пацификот стана првата земја која забранува многу видови на средства за заштита...
Пацификот воведе забрана на креми за сончање (фото)

Wu-Tang Clan и Milk Make Up со колаборација за кармини за усни

Бидејќи Wu-Tang Clan први експлодираа на њујоршката музичка сцена во почетокот на 90-тите години, со нивн...
Wu-Tang Clan и Milk Make Up со колаборација за кармини за усни (фото)

„ПОДАРЕНИ ДЕЛА ОД ЧЕХОСЛОВАЧКА“ - 100 години од формирањето на ЧЕХОСЛОВАЧКА

(од колекцијата на НУ Музеј на современата уметност-Скопје)
„ПОДАРЕНИ ДЕЛА ОД ЧЕХОСЛОВАЧКА“ - 100 години од формирањето на ЧЕХОСЛОВАЧКА (фото)

Bella со моќна кампања за борбата против ракот на дојка

„Провери се, никој не гледа“, Bella со моќна кампања се приклучи во подигнувањето на свеста за борбата пр...
Bella со моќна кампања за борбата против ракот на дојка (фото)

Започнува интердисциплинарната програма на МСУ „Радикално образование”

„Радикално образование” е интердисциплинарна програма за креирање на критички модели на знаење, како и ра...
Започнува интердисциплинарната програма на МСУ „Радикално образование” (фото)

Kако би изгледало бебето на Mеган и Хари?

Форензички артисти ги искористија сликите од Меган и Хари за да ги предвидат цртите на новото бебе во кра...
Kако би изгледало бебето на Mеган и Хари? (фото)

Ариана Гранде и Пит Девидсон ја прекинаа свршувачката

Ариана Гранде и Пит Дејвидсон ја прекинаа свршувачката и воедно се разделија. Оваа одлука ја донесоа за в...
Ариана Гранде и Пит Девидсон ја прекинаа свршувачката (фото)

Принцот Хари и Меган Маркл очекуваат принова

Зошто Меган Маркл носеше широк фустан кој не го соблече на свадбата на Принцезата Јуџин и Џек Бруксбенк? ...
Принцот Хари и Меган Маркл очекуваат принова (фото)

Што сѐ пробавме на Chef’s Table во Дистрикт бар и ресторан

Конечно заврши работната недела, а кога ќе направиме една ретроспектива за тоа што се случуваше изминатив...
Што сѐ пробавме на Chef’s Table во Дистрикт бар и ресторан (фото)

Тејлор Свифт конечно ја прекина својата политичка тишина и не можеше да дојде во подобро време

Одлуката на пејачката да ги задржи нејзините политички ставови во текот на последните неколку години и за...
Тејлор Свифт конечно ја прекина својата политичка тишина и не можеше да дојде во подобро време (фото)

Татјана Танева Новаковска - новото лице на Bella за колекцијата есен/зима 2018

Bella ја претстави својата извонредна колекција за сезоната есен/зима 2018, а за лице на колекцијата ја о...
Татјана Танева Новаковска - новото лице на Bella за колекцијата есен/зима 2018 (фото)

Халима Аден - модел и херој кој ни е потребен во животот

Халима Аден е моделот кој останува верен на своите сфаќања, а воедно е и нашиот нов херој на модните пист...
Халима Аден - модел и херој кој ни е потребен во животот (фото)

Каја Гербер со голема новост во модниот свет

За момент ќе помислите дека се работи за патување во минатото, но преубавата минијатура на Синди Крафорд ...
Каја Гербер со голема новост во модниот свет (фото)

Меган Маркл ја откри тајната за нејзината совршено права коса

Фризурата на Кејт Мидлтон стана британска институција со нејзините иконски големи локни, па неминовно е д...
Меган Маркл ја откри тајната за нејзината совршено права коса (фото)

Чевлите кои доминираа на модната недела во Милано

Нови модели на чевли беа претставени на модните писти на миланската модна недела. Странските портали вела...
Чевлите кои доминираа на модната недела во Милано (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com