НОВИТЕТИ

Подобрете ја Вашата сила и издржливост

За сите оние кои се обидуваат да ја подобрат својата сила, издржливост, еластичност и брзина, Спа Центар ...
Подобрете ја Вашата сила и издржливост (фото)

Јанкуловски и Огњановска победници на Зимското Отворено Првенство до 16 години

Вчера на терените на ТеннисПарк при СЦ „Јане Сандански” се одиграа финалните мечеви од Зимското Отворено ...
Јанкуловски и Огњановска победници на Зимското Отворено Првенство до 16 години (фото)

Неврокозметика – „Паметна козметика за новиот век“

Иако клетките на кожата постојано се обновуваат, сепак со текот на годините, кожата постепено старее и ја...
Неврокозметика – „Паметна козметика за новиот век“ (фото)

Предлог за незаборавен женски викенд

Викенд со другарките секогаш е добра идеја. Бегање од секојдневието во друштво на блиски пријателки, и то...
Предлог за незаборавен женски викенд (фото)

Балансиран и вкусен оброк

Во време на празничен период уживаме во храната повеќе од вообичаеното и си ветуваме дека после празницит...
Балансиран и вкусен оброк (фото)

Уникатно, само во Garden Spa Boutique Hotel!

Отсега во Гарден Спа ќе можете да одберете некој од новите третмани направени само за вас, кои вклучуваат...
Уникатно, само во Garden Spa Boutique Hotel! (фото)

Активно опуштање во хотел Руссиа

Спа центарот е место каде можете да го подобрите својот изглед и здравјето. Денес луѓето живеат под голем...
Активно опуштање во хотел Руссиа (фото)

Како изгледа најскапата куќа во Америка

Оваа куќа која се наоѓа во Бел Ер, Калифорнија, со имот кој зафаќа 3.500 м2, чини 250 милиони долари. &lt...
Како изгледа најскапата куќа во Америка (фото)

Интересни факти за човековото тело

Неколку интересни факти за човековото тело кои досега не сте ги знаеле!
Интересни факти за човековото тело (фото)

Примамливи понуди од Спа Центар Anne Semonin

Деновите од викенд посветете си ги себе си, за комплетно опуштање и релаксација на телото и умот. Тимот н...
Примамливи понуди од Спа Центар Anne Semonin (фото)

Како изгледа најголемиот невестински фустан на светот

Секоја девојка е возбудена околу организирањето на нејзината свадбата, а особено посебно внимание обврнув...
Како изгледа најголемиот невестински фустан на светот (фото)

Импресионирајте ги клиентите со професионално организиран настан

Хотел Руссиа е најдобар избор за организација на конференции или бизнис настан. Освен пространата сала оп...
Импресионирајте ги клиентите со професионално организиран настан (фото)

Квиз: Колку добро го познавате светот околу вас?

Квизовите се секогаш интересн начин да го потрошите здодевното време, а покрај тоа ќе дознаете колкаво зн...
Квиз: Колку добро го познавате светот околу вас? (фото)

Интересно видео за тоа што се случува во главата на мажот за време на првиот состанок

Првите состаноци се секогаш најинтересни и највозбудливи, бидејќи излегувате со личноста којашто толку мн...
Интересно видео за тоа што се случува во главата на мажот за време на првиот состанок (фото)

Како изгледа патувањето во најскапиот авион во светот

Најважниот дел кај патувањето е тоа да биде пријатно и удобно. Затоа, Etihan Airways одлучија да направат...
Како изгледа патувањето во најскапиот авион во светот (фото)

Историски фотографии кои ќе ви го стоплат срцето

Овие фотографии се направени во минатиот век, а секоја фотографија носи посебна порака. <br /> <...
Историски фотографии кои ќе ви го стоплат срцето (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com