НОВИТЕТИ

Викенд понуда од Спа Центар Anne Semonin

Масажа за парови е една од услугите кои ги нуди Спа Центарот Anne Semonin во хотел Руссиа. Двајца се маси...
Викенд понуда од Спа Центар Anne Semonin (фото)

Латино звуци измешани со празнична атмосфера

Уште еден дочек на Нова Година, но овој пат на православната Нова Година. „Сенатор бенд“ се задолжени за ...
Латино звуци измешани со празнична атмосфера (фото)

Богата и разновидна „шведска маса“ во ресторанот во хотел Руссиа

Многу спортски екипи и љубители на спортот можат да престојуваат во хотел Руссиа, место од кое никој не и...
Богата и разновидна „шведска маса“ во ресторанот во хотел Руссиа (фото)

Тенисерката Лина Ѓорческа со победа над Викери во квалификационото коло на Австралија опен

Најдобрата македонска тенисерка која е дел од ТК „Теннис Парк”-Скопје, достигна голем успех во историјата...
Тенисерката Лина Ѓорческа со победа над Викери во квалификационото коло на Австралија опен (фото)

Попустите во фан шопот на Вардар и спортската продавница Hummel продолжуваат

Акцијата во Hummel и фан шопот на Вардар продолжуваат!
Попустите во фан шопот на Вардар и спортската продавница Hummel продолжуваат (фото)

Нови повластени цени за групи во хотел Руссиа

Иако до пред неколку години на нашите простори беше потполно непознат термин, „тим билдинг“ станува сè по...
Нови повластени цени за групи во хотел Руссиа (фото)

Најдобрите свадбени фотографии направени во 2016

Денот на свадбата е еден од најубавите денови во животот, па затоа сите млади особено внимание обврнуваат...
Најдобрите свадбени фотографии направени во 2016 (фото)

Рекреативен тенис во ТК Теннис Парк

ТК Теннис Парк располага со четири терени на земјена подлога, а во овој период од годината два од нив се ...
Рекреативен тенис во ТК Теннис Парк (фото)

Зимска магија во Скај Бар во хотел Руссиа

Со оглед дека метеоролозите најавија многу ниски температури, заслужуваме нешто што ќе нè затопли. Зимата...
Зимска магија во Скај Бар во хотел Руссиа (фото)

Празнични акции во Спа Центар Anne Semonin

Препуштете им се на релаксирачките третмани во мирна атмосфера и одморете се од празничниот метеж и еуфор...
Празнични акции во Спа Центар Anne Semonin (фото)

Работно време во СЦ "Јане Сандански"

Почитувани посетители, Ве известуваме за работно време на подружниците во СЦ "Јане Сандански" за оваа нед...
Работно време во СЦ "Јане Сандански" (фото)

Специјалитет за 2017 година

Новата година сите ја започнуваме со надеж и очекувања. Правиме план како да бидеме поуспешни и задоволни...
Специјалитет за 2017 година (фото)

Од хотел Руссиа, со љубов... За среќна Нова Година!

Секој поединец може да се погрижи за луѓето околу себе заради глобалната благосостојба. Но ако таа грижа ...
Од хотел Руссиа, со љубов... За среќна Нова Година! (фото)

Перење на возилата во зима за да ги заштитиме од несакани дејства

Перењето на возилата во зима овозможува навреме да ги заштитиме од несакани дејства. На тој начин возилат...
Перење на возилата во зима за да ги заштитиме од несакани дејства (фото)

Одберете новогодишна елка и дознајте што ве чека во новата година

Одберете една од десетте новогодишни елки и прочитајте подолу какви совети ви носи таа.
Одберете новогодишна елка и дознајте што ве чека во новата година (фото)

Како изгледаат 50-годишните жени низ светот

Вистинската убавина не старее, а овие фотографии го потврдуваат тоа. Во оваа галерија се фотографии од об...
Како изгледаат 50-годишните жени низ светот (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com