НОВИТЕТИ

Каква мајка, таква ќерка: фотографии кои ќе ви го стоплат срцето

Секоја жена сонува да има ќерка, за да ја облекува во слатки фустанчиња, да ѝ прави убави фризури и да ѝ ...
Каква мајка, таква ќерка: фотографии кои ќе ви го стоплат срцето (фото)

Како се вика Дедо Мраз во земјите низ светот

Дали некогаш сте размислувале како во другите земји низ светот, луѓето го викаат Дедо Мраз? Еве можност д...
Како се вика Дедо Мраз во земјите низ светот (фото)

Голем новогодишен и божиќен попуст во продавниците на Фан шоп Вардар

Започна големиот новогодишен и божиќен попуст во продавниците на Фан шоп Вардар и на целата колекција на ...
Голем новогодишен и божиќен попуст во продавниците на Фан шоп Вардар (фото)

Девојка која потроши 14.000 евра за да изгледа како Дизни принцеза и израдува болни дечиња

Сите ние како мали сме сонувале да живееме во дворец и да бидеме принцези. Оваа девојка го исполни својот...
Девојка која потроши 14.000 евра за да изгледа како Дизни принцеза и израдува болни дечиња (фото)

Совршен кревет - шатор за оние кои сакаат вистински да се одморат

Овој кревет е совршен за оние кои сакаат навистина да се одморат и целосно да се скријат од останатиот св...
Совршен кревет - шатор за оние кои сакаат вистински да се одморат (фото)

Поинаква моминска забава

Подготовките за венчавка, знаат да бидат крајно стресни. Причини и ситуации за нервоза има повеќе од дово...
Поинаква моминска забава (фото)

Најсреќното место на светот направено од шеќер

Австралиската уметница Тања Шулц со помош на шеќер, бонбони и други слатки секојдневно создава неверојатн...
Најсреќното место на светот направено од шеќер (фото)

Професионална организација на деловни настани

Конференциските сали се составен дел од секој поголем хотел. Салата во хотел Руссиа е позната по професио...
Професионална организација на деловни настани (фото)

Македонците купуваат онлајн повеќе од странски отколку од домашни онлајн продавници

Пазарот на е-трговијата во Република Македонија бележи континуиран подем и раст особено од 2011 година.
Македонците купуваат онлајн повеќе од странски отколку од домашни онлајн продавници (фото)

Неверојатни фотографии од совршени коњи

Коњите се симбол на безгранична физичка сила и неограничена слобода. Тие се можеби едни од најубавите и н...
Неверојатни фотографии од совршени коњи (фото)

Зачекорете во Новата година под сјајот на ѕвезденото небо

Дочекајте ја 2017 година со стил, со Скопје на дланка, во простор кој дише со дух на модерна метропола. С...
Зачекорете во Новата година под сјајот на ѕвезденото небо (фото)

И аеробик центарот при СЦ Јане Сандански во новогодишната магија

Полека, полека во Спортскиот центар “Јане Сандански” можеме да ја забележиме новогодишната магија која го...
И аеробик центарот при СЦ Јане Сандански во новогодишната магија (фото)

Како Дизни принцовите би изгледале во вистинскиот живот

Секоја девојка сонува дека еден ден ќе го сретне својот принц на бел коњ. Во секоја бајка тоа се остварув...
Како Дизни принцовите би изгледале во вистинскиот живот (фото)

Зошто имаме обичај да „чукнеме во дрво“?

Веројатно безброј пати сте ја изговориле оваа фраза или сте чукнале на дрвена површина во сред разговор. ...
Зошто имаме обичај да „чукнеме во дрво“? (фото)

Хотел Руссиа ја наградува вашата одлука да водите здрав живот

Нема подобар начин за одржување на кондицијата и водење здрав жиот од редовно, барем и рекреативно спорту...
Хотел Руссиа ја наградува вашата одлука да водите здрав живот (фото)

Дочекајте ја Новата година во раскошен амбиент

Избегнете ја гужвата, не чекајте да дојде 31 декември! Ваучерите за новогодишната прослава во Скај Бар во...
Дочекајте ја Новата година во раскошен амбиент (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com