НОВИТЕТИ

Јапонска уметност од паднатите есенски лисја

Сите се радуваат на есента и убавите бои кои ги нуди природата. Но, дали некогаш сте помислиле да направи...
Јапонска уметност од паднатите есенски лисја (фото)

Десерти како од светот на бајките

Покрај тоа што изгледаат прекрасно и како да се од светот на бајките, тие исто така имаат и прекрасен вку...
Десерти како од светот на бајките (фото)

Кетеринг од хотел Руссиа

Било да подготвувате новогодишна забава, роденден, прослава, да организирате забава од било кој вид или т...
Кетеринг од хотел Руссиа (фото)

Одберете совршена капа според обликот на вашето лице

Зимските денови знаат да бидат многу студени, затоа е многу важно да ја заштитите вашата глава и да не ги...
Одберете совршена капа според обликот на вашето лице (фото)

Од рекреативци во ТК Теннис Парк до професионални тенисери

Идејата на ТК ТеннисПарк-Скопје уште од самиот почеток беше тренерскиот кадар да биде составен од врвни п...
 Од рекреативци во ТК Теннис Парк до професионални тенисери (фото)

Предновогодишен “team building” во Спа Центар Anne Semonin

Организирањето на “team building” настан за една компанија, за нас е посебен предизвик. Вашиот тим од иск...
Предновогодишен “team building” во Спа Центар Anne Semonin (фото)

Што имаат мажите на ум кога се на состанок?

Дали некогаш сте се запрашале што вашиот симпатија има на ум кога одите на состанок? Сигурно сте се нашле...
Што имаат мажите на ум кога се на состанок? (фото)

Зошто плачеме?

Без разлика на тоа дали плачете на тажен филм, додека сецкате кромид, или сосема не по ваша желба, нашите...
Зошто плачеме? (фото)

Оргазам со еден клик

Додека некои жени уживаат во повеќекратни оргазми секојдневно, некои едвај доживуваат еден. Но, сега науч...
Оргазам со еден клик (фото)

Колку шеќер има во нашите омилени „гревови“?

Кога мислите на благо, дали прво нешто што ви паѓа на памет се Марс и Сникерс? Можеби пак би каснале и не...
Колку шеќер има во нашите омилени „гревови“? (фото)

Предновогодишна забава во Скај Бар

Пристигнува сезоната на празници и новогодишни забави. Успешните компании ги препознаваат трудот и работа...
Предновогодишна забава во Скај Бар (фото)

Скај Бар е на врвот

Најдобар угостителски објект меѓу најдобритеза 2016 година е Скај Бар во хотел Руссиа. Ова е резултатот о...
Скај Бар е на врвот (фото)

Хотел Руссиа - поддржувач на македонската музика

На 21 ноември во МОБ се одржа Македонскиот радиски фестивал – МАРС 2016. Беа избрани најпопуларните радис...
Хотел Руссиа - поддржувач на македонската музика (фото)

За што жалат луѓето пред смртта?

Медицинската сестра Брони Вер од Австралија негувала луѓе на кои им останувале уште неколку недели живот....
За што жалат луѓето пред смртта? (фото)

Свадбени традиции од секој агол на светот

Свадбената церемонија е најуниверзалната традиција во светот. Но, секоја култура ја слави различно и има ...
Свадбени традиции од секој агол на светот (фото)

25 неверојатни трансформации

Овие луѓе се посветиле на својата цел и ја постигнале со многу труд! Ако ви треба мотивација, сигурно ќе ...
25 неверојатни трансформации (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com