НОВИТЕТИ

Жените држат два пати повеќе диети одошто имаат љубовници!

Според неколку истражувања, бројот на диетите кои жените ги држат го надминува бројот на љубовници кои ги...
Жените држат два пати повеќе диети одошто имаат љубовници! (фото)

25 болни, но вистинити фотографии

Фотографите имаат моќ да го фатат секој миг, без разлика дали е убав или не. Сепак, едно од најлошите неш...
25 болни, но вистинити фотографии (фото)

Успешна приказна испишана во хотел Руссиа

Тука краток текст за сторија
Успешна приказна испишана во хотел Руссиа (фото)

13 паметни трикови кои ќе ви го олеснат патувањето

Ако секогаш кога треба да патувате ве фаќа паника за тоа како ќе се организирате или дали сè ќе поне...
13 паметни трикови кои ќе ви го олеснат патувањето (фото)

Автоперална Sonax – За блескаво и чисто возило

Автопералната Sonax е вистинско место за одржување на хигиената на вашите возила. Работиме со најквалитет...
Автоперална Sonax – За блескаво и чисто возило (фото)

Гостите на прво место

Одлична услуга и пријателски расположен персонал. Концептот на хотел со Спа Центар и Скај бар е единствен...
Гостите на прво место (фото)

10 фасцинантни "вагини" направени од природата

Природата прави чуда. Овие фотографии ја потврдуваат оваа теорија и за нив нема многу што да се каже. Сам...
10 фасцинантни "вагини" направени од природата (фото)

Што се случува со телото кога пиете газирани пијалоци?

Газираните пијалоци често ги конзумираме кога сме уморн и сакаме набрзина да добиеме енергија. Меѓутоа, з...
Што се случува со телото кога пиете газирани пијалоци? (фото)

Најромантичната изјава на љубов која некогаш сте ја виделе

Ова момче ги подигна критериумите за новогодишен подарок.
Најромантичната изјава на љубов која некогаш сте ја виделе (фото)

Како да потрошите помалку пари додека патувате?

Планирате ли да патувате некаде наскоро? Мислите дека немате доволно пари за лагоден одмор? Не грижете се...
Како да потрошите помалку пари додека патувате? (фото)

Проблеми кои само луѓето кои гризат нокти ги разбираат

„Проблем? Немам јас проблем, можам да престанам да ги гризам ноктите кога сакам!“ Па, не баш...
Проблеми кои само луѓето кои гризат нокти ги разбираат (фото)

Како свирењето инструмент ја подобрува работата на вашиот мозок?

Сите кои некогаш земале инструмент во рака ја познаваат радоста и болката при координирањето на сите псих...
Како свирењето инструмент ја подобрува работата на вашиот мозок? (фото)

Погледнете во надреалистичната книга за рецепти на Салвадор Дали

За прв пат по 40 години од оригиналното објавување Taschen го сподели со светот надреалистичкиот кулинарс...
Погледнете во надреалистичната книга за рецепти на Салвадор Дали (фото)

Одберете кристал и видете што ќе ви открие

Погледнете ги овие полудраги камења, одберете го оној кој најмногу ве привлекува и прочитајте што ќе ви о...
Одберете кристал и видете што ќе ви открие (фото)

Работи кои треба да ги знаете за помнењето и заборавањето

Дали би можеле да го замислите животот без спомените? Тоа е невозможно, бидејќи тие имаат голема улога во...
Работи кои треба да ги знаете за помнењето и заборавањето (фото)

Мажи-сирени кои се спротиставуваат на половите стереотипи

На сите ни е познато дека сирената е митолошко, морско суштество, кое е половина жена, а половина риба. С...
Мажи-сирени кои се спротиставуваат на половите стереотипи (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com