НОВИТЕТИ

Интересни загатки одлични за вежбање на мозокот

Загатките се одличен начин за вежбање на мозокот, а сигурно додека сте биле деца сте обожавале да ги реша...
Интересни загатки одлични за вежбање на мозокот (фото)

Балет на улиците во Њујорк

Омар Робле е фотограф којшто ја фотографира балетската уметност на улиците низ светот. Досега тој има нап...
Балет на улиците во Њујорк (фото)

Неверојатни свадбени фотографии на среде пустина

Многу парови одлучуваат да ја направат свадбената прослава кога не е ниту толку топло ниту ладно, а со сл...
Неверојатни свадбени фотографии на среде пустина (фото)

24 работи кои треба да ги направите додека сте млади

Младоста е период исполнет со огромна енергија и спонтани акции. Тоа е период кога времето полека поминув...
24 работи кои треба да ги направите додека сте млади (фото)

Фотосесија која ќе ви покаже како да остарете со стил

Ари Сет Коен е фотограф кој слика исклучиво елегантни постари жени и ви покажува како да остарите со стил...
Фотосесија која ќе ви покаже како да остарете со стил (фото)

Слатко заспано бебе - новата ѕвезда на Инстаграм

Секоја мајка е соочена со тешкотиите да го заспие своето бебе, а честопати ја користи можноста и таа да п...
Слатко заспано бебе - новата ѕвезда на Инстаграм (фото)

Природата на дело

Планетата Земја со својата флора и фауна како и со многубројните природни појави и процеси кои се случува...
Природата на дело (фото)

Никој не може да го реши овој математички проблем за седумгодишни деца

Луиз Блоксхам, мајка на седумгодишно дете од Велика Британија, ја сподели фотографијата со математичкиот ...
Никој не може да го реши овој математички проблем за седумгодишни деца (фото)

Убаво е да си шампион!

Пред почетокот на секоја учебна година децата се подготвуваат за новите предизвици кои ги очекуваат во сл...
Убаво е да си шампион! (фото)

„Асови“ ќе прават нови ракометни асови во Кичево

Нова школа од Кичево се приклучува во Ракометната академија на „Вардар“. Успехот што Академијата го пости...
„Асови“ ќе прават нови ракометни асови во Кичево (фото)

Уште три дена отворена можност да се биде дел од Вардар!

Останаа уште три дена до затворањето на уписите во Фудбалската Академија на ФК Вардар. Ги очекуваме децат...
Уште три дена отворена можност да се биде дел од Вардар! (фото)

Ве чекаме во ТК ”Теннис Парк” - Примаме нови членови, тенисери и тенисерки

Големото семејство во ТК ”Теннис Парк” – Скопје при Спортскиот Центар Јане Сандански прима нови членови. ...
Ве чекаме во ТК ”Теннис Парк” - Примаме нови членови, тенисери и тенисерки (фото)

Ѕидови со крофни - најнов тренд на свадбените прослави

Доколку сте љубител на крофни, еве интересна нова идеја за вашата свадба да биде малку поразлична од друг...
Ѕидови со крофни - најнов тренд на свадбените прослави (фото)

Продолжен роденденски викенд во хотел Руссиа

Хотел Руссиа прославува две години! Од отворањето во 2014 година, постигнува имресивни резултати и постој...
Продолжен роденденски викенд во хотел Руссиа (фото)

Отворено првенство на јуниори и јуниорки до 16 години во ТК ”Teннис Парк”

На наше огромно задоволство, ви соопштуваме дека по трите успешни ITF Futures турнири, како и многубројни...
Отворено првенство на јуниори и јуниорки до 16 години во ТК ”Teннис Парк” (фото)

Научниците конечно го објаснија феноменот дежа ву

Сигурно досега сте доживеале дежа ву, односно сте се нашле во ситуација за која имате чувство дека веќе в...
Научниците конечно го објаснија феноменот дежа ву (фото)
Име на банер

Инспиративни жени кои покажуваат дека убавината нема граници

Туризам
ladybook TRENDING

ВУДСТОК ДЕВОЈКИ – НАЈДОБРИТЕ СТИЛСКИ МОМЕНТИ ОД 1969

Туризам

BMI КАЛКУЛАТОР

BMI Result

Што е BMI?

Индекс на телесната маса е показател на нутритивниот статус на еден поединец и важи за лица постари од 18 години. Со BMI калкулаторот можете да пресметате дали имате прекумерена, поднормална или нормална тежина. Здрав BMI резултат би бил оној измеѓу 20 и 25.

БМИ го покажува односот помеѓу тежината и висината на телото, но не се зема во предвид составот на телото. Тој не може да го илустрира точниот процент на телесните масти во однос со мускулите или коскената маса.

Поединци со висок БМИ се категоризирани како дебели, но постојат и исклучоци. На пример, кај многу крупните луѓе, бодибилдерите, бремените жени и луѓе пониски од 1.5 метар, БМИ индексот е голем, но тоа не значи дека тие се дебели бидејќи процентот на мускулите и коскената маса во однос на висината е голем.

Ве молиме внесете ги сите полиња за да може да го пресметаме вашиот БМИ.

BMR КАЛКУЛАТОР

ПРЕСМЕТАЈ КАЛОРИИ

  калории дневно - Вашиот Основен метаболички степен (BMR)

Основен метаболички степен е најниската потрошувачка на енергија неопходна за одржување на виталните процеси на телото во текот на 24 часа. Односно, ја претставува минималната количина на енергија потребна за непречено функционирање на срцето, белите дробови, нервниот систем, бубрезите, црниот дроб, цревата, мускулите, кожата, итн. Вашиот BMR не ги вклучува калориите кои се согоруваат од нормалните дневни активности или вежби. Дополнително вежбање го зголемува вашиот BMR, го подобрува вашето здравје и способноста на вашето тело да гори повеќе енергија. Потребни ви се:
 •    - калории дневно за да ја задржите истата тежина
 •    - калории дневно за да загубите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да загубите 1 килограм неделно
 •    - калории дневно за да качите 0.5 килограми неделно
 •    - калории дневно за да качите 1 килограм неделно
Најдобар начин за губење на телесната тежина е преку правилна исхрана и вежбање. Намалувајте ги калориите постепено и внимавајте да не ги намалите под 1000 калории дневно. Брзото слабеење може лошо да се одрази врз вашето здравје, а исто така и допринесува до брзо враќање на загубените килограми. Губете килограми постепено, обидете се да одржите баланс во исхраната. Конзулмирајте ги сите хранливи состојки кои ви се потребни, но во помали количини. Совети
 • пијте 6/8 чаши вода на ден
 • јадете чести но мали оброци
 • јадете многу свежо овошје и зеленчук
 • избегнувајте кафе и алкохол
 • избегнувајте преработена храна како што е белиот шеќер
 • избегнувајте црвено месо и животински масти
 • намалете го внесувањето на млечни производи
 • вежбајте минимум 3 пати во неделата
Калкулаторот обезбедува одлична претпоставка и може да се користи како водич, но за најточни информации консултирајте се со вашиот нутриционист или доктор. Калкулаторот е направен по Mifflin - St Jeor равенката.
Ве молиме внесете ги сите полиња за да можеме да го пресметаме вашиот БМР.
Ladybook Контакт
МАСИВА ДООЕЛ Скопје
ул. Козле бр.88, лан.2, лок.1,
1000 Скопје, Македонја
+389 77 76 89 25 | +389 70 21 67 41

contact@ladybook.mk
marina@ladybook.mk
Ladybook Импресум
Генерален менаџер:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Уредник:
Тина Митева
tina@ladybook.mk
Новинар:
Лидија Дамјановска Апостолска
contact@ladybook.mk
Новинар:
Марина Вучковиќ
m.vuckovik@masiva.mk
Социјални медиуми:
Мила Тасевска
mila@ladybook.mk
Графичко уредување:
Виктор Гаврилски
viktor@ladybook.mk
Маркетинг:
Марина Апостолска
marina@ladybook.mk
Дизајн и развој:
ИФ КРЕАТИВА
filip@ifkreativa.com
ivana@ifkreativa.com